1991/Enveristët e DPB Kukës: Të dënohet populli i Tiranës

Saturday, 23 February 2019 17:47

Nga Kastriot Dervishi

Enveristët e Kukësit ishin mbledhur edhe brenda Degës së Punëve të Brendshme Kukës. Kishin ardhur aty nga lloj-lloj krahine. Ushtarë të partisë dhe revolucionit. Është i vetmi dokument i identifikuar nga degët në fjalë që tregon indoktrinimin e thellës të forcave të punëve të brendshme, të cilët nivelin profesional e kishin nivelin e dytë ose të tretë të formimit të tyre. Së pari ishin enveristë dhe ushtarë të verbër. Ata e quajnë veten të vrarë dhe zemëruar. I japin të drejtë vetes të gjykojnë e të dënojnë. Gjëja më qesharake pastaj është se të shpallurin 3 herë hero kombëtar, hero të popullit e hero të punës socialiste, si dhe hero të popujve të Jugosllavisë, duan ta shpallin për herë të katër hero kombëtar.

“Ata vranë komandantin dhe prijësin tonë historik, por harrojnë se ne ushtarët e tij e kemi në jetë të jetëve komandant, e kemi emrin e tij të shkruar në gjak dhe gjaku i shqiptarit as shitet dhe as tjetërsohet. Ne të gjithë pyesim: përse nuk u mbrojt Enver Hoxha? Kush duhet të urdhërojë për të mbrojtur komandantin? Ne ushtarët e tij jemi betuar njëherë në atë shesh para trupit të tij, atëherë përse lejuam të na i vrasin, përse e shkelëm betimin?”-thuhej ndër të tjera në telegramin e datës 26.2.1991.

Popullin e Tiranës, këta enveristë të verbër e quajnë “bisha të egra”, duke kërkuar dënimin e tyre. Ky është ndër telegramet që përmban nivelin më të lartë të idiotësisë së një tufe njerëzish që adhuronin një kriminel e nuk shihnin së paku tregjet bosh e jetën mizerje që bënte shqiptari.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Aktualitet

Mori pjesë në marshim/ Babai i vajzës së dhunuar: Po më bëjnë shantazh, duan të më vrasin. Edi Rama foli vetëm për …

Babai i vajzës së dhunuar seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doku, dhe tre minorenë, ka qenë sot i pranishëm në protestën e organizuar nga shoqëria civile, kundër dhunës ndaj...

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Aktualitet

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Policia italiane ka arrestuar 4 persona mes tyre dy shqiptarë, pasi akuzohen për trafik të lëndëve narkotike. Sipas mediave italiane, dy shqiptarët e arrestuar janë  Ferdinand Kekaj 35 vjeç dhe Xhuljano...

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Politikë

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Një ditë pasi Presidenti ktheu në Kuvend ligjin për eurobondin maxhoranca ka reflektuar duke bërë amendimet e nevojshme dhe ka miratuar me 85 vota pro në parlament marrjen e këtij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!