1991/Fshatarët e Salarisë: Nuk e prishim kooperativën, morëm 12 lekë në ditë

Hënë, 25 February 2019 18:10

Nga Kastriot Dervishi

“Salaria nuk e prish kooperativën”-shkruanin kooperativistët e këtij fshati në shkurt 1991. Pavarësisht se kooperativat bujqësore e kishin katandisur fshatarin shqiptar në një varfanjak klasik, të kthyer shekuj pas, indoktinimi komunist ishte aq i thellë saqë nuk iu shqitej. Besonin te Partia e Punës, pavarësisht se ajo nuk kish lënë gjë pa bërë. Letra bën të njohur faktin ata merrnin 12 lekë në ditë (që është shifër e zmadhuar pasi kooperativistët merrnin 2-3 lekë në ditë), ishte baras me tre bukë të zezë qyteti (fshati hante vetëm bukë misri, e një lloji të keq). Fshatarët kishin lexuar programet (!) dhe e kishin gjetur veten te programi i Partisë së Punës. E lexuar sot, letra ka karakter të lartë humori.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tritoli në Gjirokastër, 10 të shoqëruar nga policia

Aktualitet

Tritoli në Gjirokastër, 10 të shoqëruar nga policia

Rreth 300 gr tritol shpërtheu mbrëmë në banesën e shtetasit Fadil Tola në fshatin Shtëpëz në Gjirokastër. Burime të në Policinë e Gjirokastrës thonë se deri më tani janë 10...

Shqipëria në një situatë të paprecedentë, por shkojmë drejt ...

Politikë

Shqipëria në një situatë të paprecedentë, por shkojmë drejt ...

Nga Fatmir Mediu Shqipëria është futur në një situatë të paprecedentë me tendencë për përplasje institucionale dhe kushtetuese me pasoja të mëdha dhe shumë të vështira për tu riparuar. Pa vënë asnjëherë...

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Globi

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Thatësira që po zgjat muaj të tërë po prek pjesën më të madhe të Afrikës së Jugut. Sipas Programit Botëror të Ushqimit, Afrika e Jugut ka pasë reshje normale në vetëm...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!