Mehmet Shehu më 27 maj 1968: Sigurimi ynë jashtë shtetit është një zero e madhe

Saturday, 02 Mars 2019 17:51

Nga Kastriot Dervishi

Gjatë analizës së bërë rreth punës së Drejtorisë së Tretë të Sigurimit të Shtetit në MPB (Zbulimit Politik) gjatë vitit 1967, sipas raportit të datës 22.5.1968, i cili i ish dërguar në linjë shtetërore kryeministrit Mehmet Shehu dhe sekretarit të KQ Hysni Kapo, i pari ka shfaqur haptas pakënaqësinë për punë e zbulimit. Shehu kishte vënë disa shënime fletë për fletë, por më kryesori ishte i faqes së parë duke shkruar:

“Unë jam dakord, por gjer më sot, nuk ia kemi parë hairin Zbulimit. Ne nuk dimë akoma se ç’po thuret kundër nesh: në Jugosllavi, në Greqi, në Itali, SHBA (NATO), në BS. Përderisa s’dimë këtë (d.m.th. qëllimet dhe planet e veprimit të armikut kundër nesh), çdo gjë tjetër është një zero e madhe. Kur do ta di unë këtë? Ato që na keni thënë gjer më sot, në përgjithësi i lexojmë në shtypin e armikut çdo ditë, bile edhe më parë se “t’i riformuloni” juve. Ne jemi akoma krejtësisht të pakënaqur nga Zbulimi ynë”.

Kësisoj, Shehu vërente se aftësia zbuluese e Zbulimit ishte zero në drejtimet që mund të kishte një zbulim i një vendi. Por ajo që kishte thënë para kohe Shehu ishte se kjo gjë nuk mund të thuhej kaq hapur. Në të njëjtën praktikë, Hysni Kapo shkruante mbi raport se kishte ngelur i kënaqur nga raporti mbi punën e Zbulimit.

Pasi doli i nxituar në këtë përfundim, duke pasur parasysh rivalitetin e tij me Hysni Kapon, Mehmet Shehu u mundua ta rregullojë disi opinionin e mëparshëm. Për këtë arsye ai thërret Kadri Hazbiun e i thotë se ishte nxituar në formulimin që kishte lënë. Si duket edhe shënimi i Hysni Kapos kishte bërë të vetën. Megjithatë të vërtetën e kishte thënë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Plas arma/ Breshëri automatiku brenda një lokali, detajet

Aktualitet

Plas arma/ Breshëri automatiku brenda një lokali, detajet

Të shtëna me armë zjarri janë shënuar brenda ambjenteve të një lokali në lagjen “Kushtrimi” në Vlorë. Për pasojë kanë mbetur të plagosur dy persona, njëri prej të cilëve është...

Dopieta e Casemiros mund Sevillan, Reali merr kreun

Sport

Dopieta e Casemiros mund Sevillan, Reali merr kreun

Reali i Madridit ka marrë një fitore 2-1 mjaft të rëndësishme në shtëpi kundër Sevillas. Heroi i takimit ka qenë Casemiro i cili ka realizuar një dopietë. Braziliani fillimisht shënoi...

Media iraniane: Kutitë e zeza të avionit të rrëzuar do të dërgohen në Ukrainë

Globi

Media iraniane: Kutitë e zeza të avionit të rrëzuar do të dërgohen në Ukrainë

Dubai – Kutitë e zeza të avionit ukrainas që u rrëzua aksidentalisht nga forcat iraniane këtë muaj, do të dërgohen në Ukrainë,  bëri të ditur agjencia e lajmeve Tasnim të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!