1948/Një vetvarje në kampin e vdekjes në Maliq

Tuesday, 26 Mars 2019 18:17

Nga Kastriot Dervishi

Në vitet 1947-1951, me ndërprerje, anash kënetës së Maliqit funksionuan kampet e Vloçishtit, Orman-Pojanit dhe Nizhavecit (Vreshtasit). Nga të burgosurit vuajtës që mundën të mbijetojnë, përshkruhen si kampet më të tmerrshme të diktaturës, me mundime të shumta. Pasqyroj sot një ngjarje sipas dokumenteve. Është një njoftim vdekjeje për një të dënuar nga Prokuroria Publike e qytetit të Korçës e datës 27.8.1948. I dënuari, duke mos duruar dot kushtet e punës në kampin e Vloçishtit, i cili ka funksionuar për tharjen e kënetës së Maliqit pjesërisht në vitet 1947-1948, është vetëvarur më 26.8.1948. Ja njoftimi për varrimin e tij dhe premtimi, i cili sigurisht nuk është mbajtur. Përgjigja është dhënë në atë formë sepse sapo kishte nisur fryma antikoçixoxe. Në raste të tjera nuk jepeshin përgjigje të këtij lloji.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Sport

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Cristiano Ronaldo është duke kaluar një nga moment më të errët në karrierën e tij. Luzitani po zhvillon një start sezoni për tu harruar me Juventusin. CR7 mund të largohet nga...

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Aktualitet

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Një tërmet me magnitudë 3.2 ballë ka lëkundur Sarandën dhe zonën jugore të vendit. Tërmeti me epiqendër në fshatin Aliko, 6 km në Jug-Lindje të Sarandës është ndjerë edhe në Delvinë...

Plagos vëllanë gjatë gjuetisë, e ngatërron me drerin

Aktualitet

Plagos vëllanë gjatë gjuetisë, e ngatërron me drerin

Dy vëllezër nga Michigan kishin shkuar së bashku për gjueti dhe ishin vendosur në kërkim të një dreri që njëri prej vëllezërve e kishte plagosur më herët. Ata ishin ndarë në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!