1946/Dënimi me vdekje i të vdekurit

E Enjte, 28 Mars 2019 18:05

Nga Kastriot Dervishi

Edhe të vdekurit dënoheshin me vdekje. Një rast i vitit 1946 tregon se proceset politike zhvilloheshin edhe pa qenë të pandehurit në gjykim. Është zhvilluar procedura e gjykimit pa ditur se i pandehuri nuk jetonte prej muajsh.

Ndue Gjelosh Vata, 29 vjeç nga Shkreli ishte arrestuar më 22.3.1946 si bashkëpunëtor i Llesh Marash Vatës, si “besnik dhe nip i tij”. Me vendosjen e regjimit komunist është pjesë e qëndresës së organizuar nga Llesh Marash Vata dhe Gjon Marka Gjoni, në Lidhjen e Maleve.

Me vendimin nr.316, datë 7.9.1946 të Gjykatës Ushtarake të Tiranës u dënua me vdekje në bazë të neneve 14, 15, të ligjit nr.41, datë 14.1.1945. U la në fuqi me vendimin nr.118, datë 18.9.1946 të Gjykatës së Lartë Ushtarake. Më 8.10.1946 ministri i Mbrojtjes Kombëtare dhe komandant suprem, Enver Hoxha, me telegram miratoi ekzekutimin e vendimit duke kërkuar të njoftohej për fjalët e fundit të personit që do pushkatohej.

Pas këtij telegrami, i gjetur ngushtë, prokurori i Gjykatës Ushtarake të Tiranës, kapiten II Petrit Hakani, njofton më 5.11.1946 Gjykatën e Lartë Ushtarake se sipas Seksionit të sigurimit të Shtetit të Prefekturës Durrës, i përmenduri kishte vdekur në prill 1946, pak ditë pas arrestimit “nga plagët e rënda që kish marrë gjatë luftimeve që u bënë në Krujës me ndeshjen e Ibrahim Kupit, etj”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!