Sekretari i Enverit dhe nëndrejtori i Nexhmijes

E Enjte, 25 Prill 2019 18:18

Nga Kastriot Dervishi

Sevo Tarifa, “me origjinë fshatar i varfër” (vdiste partia për këtë kontingjent), u shkollua pas lufte, sigurisht pasi braktisi në mënyrë mizore katundin prej nga vinte. Ai ishte partizan i vitit 1944, pra i fundit të luftës. Krejt pa asnjë kontribut në këtë luftë (por me aktivitet jo për t’u lavdëruar në viset shqiptare në Jugosllavi), nga mbarimi i saj e deri sot, nuk ka pushuar së shituri mend se është “veteran”. Kushedi edhe sa i kanë shkuar humbjet financiare fondit të pensioneve të shtetit shqiptar, duke paguar heroizma të paqena. Pasi punoi shumë vite me rininë, në vitin 1970 u emërua sekretar i Enver Hoxhës, diktatorit më të tmerrshëm dhe gjendicistit më të paparë të historisë së Shqipërisë, krimet e të cilit kalojnë disa pushtime bashkë. Kësisoj, nuk flet veterani Sevo, por flet sekretari i Enverit dhe nënkryetari i Nexhmijes. Gjoja lufta (për shokun në fjalë partia ka zbuluar gjëra që i ka thënë në raportet e mëparshme) është maska metodologjike që këta përdorin në propagandat e tyre. Kulmi i karrierës së shokut Sevo ishte viti 1970, kur partia e llozave e emëroi si njeri të besuar pranë diktatorit. Në mënyrë të përkryer, kryeagjitatori “veteran” që edhe në pleqëri nuk rri pa trazuar helimin që ka hedhur gjithë jetën është fiks sekretari i Enverit dhe nënkryetari i Nexhmijes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Sport

Lajm bombastik! Media spanjolle largon Ronaldon nga Juventusi, do të luaj në Angli

Cristiano Ronaldo është duke kaluar një nga moment më të errët në karrierën e tij. Luzitani po zhvillon një start sezoni për tu harruar me Juventusin. CR7 mund të largohet nga...

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Aktualitet

Tërmeti shkund jugun e Shqipërisë

Një tërmet me magnitudë 3.2 ballë ka lëkundur Sarandën dhe zonën jugore të vendit. Tërmeti me epiqendër në fshatin Aliko, 6 km në Jug-Lindje të Sarandës është ndjerë edhe në Delvinë...

Plagos vëllanë gjatë gjuetisë, e ngatërron me drerin

Aktualitet

Plagos vëllanë gjatë gjuetisë, e ngatërron me drerin

Dy vëllezër nga Michigan kishin shkuar së bashku për gjueti dhe ishin vendosur në kërkim të një dreri që njëri prej vëllezërve e kishte plagosur më herët. Ata ishin ndarë në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!