1973/Revolta e Spaçit, 93 persona me të dhëna agjenturiale-operative, 4 të pushkatuar

Hënë, 20 May 2019 18:38

Nga Kastriot Dervishi

Më 21 maj 1973 të burgosurit në kampin e punës së detyruar nr.303 në Spaç u ngritën në revoltë. Gjithçka nisi si protestë kundër keqtrajtimit të një shokut të tyre në regjim biruce e vazhdoi në një protestë që tronditi gjithë regjimin. Në përfundim, u evidentuan prej organeve të Sigurimit 93 pjesëmarrës aktivë. U zhvilluan 5 procese politike, u dhanë shumë vite burg dhe u pushkatuan katër persona. Dënimet u dhanë këto data:

1-Grupi i parë, dënuar më 24.5.1973

2-Grupi i dytë, dënuar më 30.6.1973

3-Grupi i tretë, dënuar më 13.7.1973

4-Grupi i katërt, dënuar më 21.7.1973

5-Grupi i pestë, dënuar më 25.7.1973

Disa nga parullat e hedhura gjatë revoltës ishin:

-"Ja vdekje ja liri"

-“Ne nuk punojmë as sot as mot”,

-“Rroftë Shqipëria e Lirë”,

-“Ju jeni katila dhe keni lyer duart me gjakun tonë”,

-“Do t'ju djegim si Stalini"

-“Mos u gënjeni se kurrë në botë nuk do të fitojë komunizmi”

-“Poshtë komunistët”

-“Rroftë Europa e lirë”

Të mos harrojmë të dënuarit me vdekje, martirët e lirisë: Skënder Daja, Dervish Bejko, Hajri Pashaj dhe Pal Zefi.

Modifikuar më Hënë, 20 May 2019 18:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lefter Maliqi:Rotacioni politik i pashmangshëm! Ndryshimi po ndodh, unë me shokët e mi jemi në koalicion me SHBA dhe BE

Politikë

Lefter Maliqi:Rotacioni politik i pashmangshëm! Ndryshimi po ndodh, unë me shokët e mi jemi në koalicion me SHBA dhe BE

  Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka vijuar me akuzat kundër Ramës duke thënë se rotacioni politik është i pashmangshëm. Maliqi shprehet se Rama ka mbetur vetëm pasi gris çdo marrëveshje...

Ph.D.Ilir Pecnikaj/ZOT NA SHPËTO NGA KJO QEVERI DHE KOMITETI I SAJ TEKNIK.

Politikë

Ph.D.Ilir Pecnikaj/ZOT NA SHPËTO NGA KJO QEVERI DHE KOMITETI I SAJ TEKNIK.

Mjegullnaja e pandemisë, shurdhëria e qeverisë dhe idiotësitë e “Komitetit Teknik”, të cilëve COVID-19 ju ka marrë trutë, kanë kurthuar të gjithë popullin, qoftë fizikisht dhe mendërisht. Çdo ditë lexon një...

Gjeneral * Piro AHMETAJ: “Kryeministri në ikje dorovit për 1 €, Bazën Ushtarake Detare të Sarandës”

Politikë

Gjeneral * Piro AHMETAJ: “Kryeministri në ikje dorovit për 1 €, Bazën Ushtarake Detare të Sarandës”

Para më shumë se një jave Kryetari i Partisë Demokratike, Zoti Lulzim BASHA, paralajmëroi publikisht nga Divjaka se, në shkelje të ligjit dhe të interesave kombëtare, Kryeministri në ikje, po...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!