1980/Enver Hoxha cakton 17 mijë dëshmorë të vrarë nga gjermanët dhe çfarë ngelte ua lë italianëve

Tuesday, 18 June 2019 17:03

Nga Kastriot Dervishi

Të gjithë iu kujtohet para pak vitesh një ish partizan “trim” që 70 e ca vjet pas lufte krenohej se kishte vrarë “300 gjermanë”. Në pleqëri të thellë, ish partizani në fakt nuk po bënte gjë tjetër veçse të njëjtin veprim heroik, gënjeshtrën. Ndërsa dihet se komunistët gjatë luftës civile të viteve 1943-1944 kanë vrarë së paku 2 mijë shqiptarë jokomunistë, për 5 vite luftë së bashku, ata në asnjë rrethanë nuk kanë vrarë 2 mijë italianë e gjermanë së bashku. Mirëpo ja që shifrat duheshin për t’u mburrur apo sipas rastit. Gënjeshtra më e madhe, si qershia mbi tortë, është ajo e 28 mijë dëshmorëve. Edhe kjo shifër ishte si ato të planit e prodhimit bujqësor e industrial, me të cilat të gjithë gënjenin njëri-tjetrin.

Në mbledhjen e sekretariatit të datës 31.1.1980, shtrohen për diskutim edhe bisedimet që kanë filluar me gjermanët në Vjenë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike. Në kushtet e krizës së thellë dhe nevojës për para, Enver Hoxha kërkonte ta paraqiste Shqipërinë gjatë luftës së vendi që u dëmtua shumë nga gjermanët, me dëme materiale, të vrarë, etj. në këtë bisedë, Hoxha porosit si të gënjehet gjermani për shifrën që ata kanë vrarë gjatë luftës. Në bisedën e gjatë, E.Hoxha thotë se ambasadori shqiptar në Vjenë, “aq di”.

***

Enver Hoxha: Po rëndësi ka si duhet të përgjigjet. Ky i yni mund të thotë që janë 17 mijë të vrarë nga gjermanët. Po ne i kemi vrarë të tërë ata?-do të pyesë ai. Domethënë ju nuk keni bërë kundër Italisë? Kështu do të thotë gjermani, se ai i ka mbledhur të tëra komunikatat tona dhe raportet e Ministrisë së Luftës së kohës së Musolinit; dhe dokumentet e tij për çështjen e shqiptarëve i ka të sistemuara ai në dosje të veçanta. Prandaj gjermani thotë: Italia ju ka djegur krahina juve. Unë për këtë kam dokumentet tuaj, traktet që keni hedhur, në të cilat ju thoni se as nga forcat italiane, traktet që keni hedhur, në të cilat ju thoni se nga forcat italiane janë djegur Mallakastra, Përmeti, Kurveleshi, e të tjera, atëherë si më kërkoni mua të paguaj për gjithë këto dëme?!

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Zithromax Extended Release generic name for cialis Priligy Cialis Propecia Alicante

    E mërkurë, 22 Prill 2020 16:56 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Atentati në Laç/ Vrasësit veshur si policë morën peng fëmijët e Paulin Markut. U qëllua me plumba blindshpues, hetohen lidhjet e biznesit në Maltë

Aktualitet

Atentati në Laç/ Vrasësit veshur si policë morën peng fëmijët e Paulin Markut. U qëllua me plumba blindshpues, hetohen lidhjet e biznesit në Maltë

Ora shënonte 22:30 e mbrëmjes të së shtunës kur 4 persona të veshur me uniformë policie, të maskuar dhe të armatosur rëndë zbarkuan përpara hotel A&A në Laç, ku në...

Të mbrohemi nga kori i korbave?!

Bota Shqiptare

Të mbrohemi nga kori i korbave?!

Nga Skënder MULLIQI Moti po jetojmë në iluzione së në Kosovë do të bëhët mirë. Moti janë lënë anash proceset demokratike dhe shteti ligjor. Kurrë deri më sot nuk patem...

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

Politikë

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

  Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik. Soreca thotë se ajo është e arritshme dhe duhet patjetër tani për të filluar negociatat. Soreca thotë se Reforma...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!