1956/Ndotja e qendrës së votimit në zgjedhjet vendore

E mërkurë, 26 June 2019 09:22

Në qendrat ku zhvilloheshin paradat e votimeve, kanë ndodhur edhe ngjarje të tilla. Në vitin 1956 u zhvilluan zgjedhje vendore që bëheshin për këshilltarë popullorë. Këta pastaj zgjidhnin komitetet ekzekutive apo nivelet e tjera më të ulëta. Kryetarët e komiteteve ekzekutive të rretheve rekomandoheshin më parë nga Byroja Politike dhe pastaj “zgjidheshin” nga këshilltarët popullorë. Pra në këtë rast, bëhej dy herë votim formal: një herë nga populli dhe një herë tjetër nga këshilltarët. Pavarësisht se ishte diktaturë, edhe qendrat e votimit cenoheshin me anë të ndotjes. Rasti bashkëlidhur tregon atë që ka ndodhur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ukraina dhe Rusia do të vazhdojnë bisedimet për gazsjellësin

Globi

Ukraina dhe Rusia do të vazhdojnë bisedimet për gazsjellësin

Kompanitë e gazit, respektivisht Gazprom e Rusisë, dhe ajo e Ukrainës, Naftogaz, kanë thënë se do të vazhdojnë bisedimet për të arritur një marrëveshje rreth transportit të gazit nga Rusia...

Detaje të rënda/ Mjekët ligjor hedhin dyshimet për çiftin nga Librazhdi, cili është shkaku i vdekjes

Aktualitet

Detaje të rënda/ Mjekët ligjor hedhin dyshimet për çiftin nga Librazhdi, cili është shkaku i vdekjes

Misteri i vetëhelmimit të çiftit nga Librazhdi nuk ka marrë ende një zgjidhje përfundimtare. Nuk dihet nëse Rezarta dhe Olsian Hajdari janë vetëhelmuar apo u helmuan nga dikush tjetër. Por burime...

Shevchenko tregon se cili lojtar është simboli i Milanit

Sport

Shevchenko tregon se cili lojtar është simboli i Milanit

Andriy Shevchenko ka përmendur Paulo Maldinin si simbolin e Milanit. Ish-sulmuesi Ukrainas dha një intervistë për “La Gazzetta dello Sport” dhe me rastin e 120 vjetorit të klubit të Milanit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!