1986/“Votuam për pushtetin tonë, për partinë japim jetën”

Diel, 30 June 2019 17:50

Zgjedhjet janë organizimet më të spektakolare të diktaturave. Si asnjëherë tjetër, gënjeshtra dhe falsiteti ngrihen në nivele aq të larta. Po ashtu përdoreshin për të rritur “mobilizimin” e punonjësve për të realizuar planet, etj. Fotografitë tipike të ditës së votimit ishin ato që shihnin larmi njerëz që qëndronin të palëvizur para një kutie votimi. Pëlqehej zakonisht përzierja e ushtarakëve me popullit. Parullat ishte klishe të njohura. Po ato. Në zgjedhjet vendore të 27 prill 1986 në propagandën e kohës spikasnin parullat: “Votuam për pushtetin tonë që duam ta ruajmë si sytë e ballit”; “Jo një votë, po edhe jetën tonë e të fëmijëve japim për Frontin e për partinë”, apo më tej komentet:

-“Nga një legjislaturë në tjetrën nuk janë bërë vetëm hapa gjigandë përpara në industri e bujqësi, shkencë e mbrojtje, por janë rritur e shumuar njerëzit tanë, zotërit e vërtetë të fabrikave e uzinave, të hidrocentraleve dhe të fushave me grurë, të laboratorëve dhe auditorëve të shkollave të larta e të Akademisë së Shkencave”.

-“Fryma e lartë e aksionit dhe mobilizimi revolucionar që karakterizoi çdo kolektiv për të shkrua në zgjedhjet e 27 prillit me sa më shumë rezultate, po ngrihet më tej tani në prag të festës së 1 majit. Menjëherë pas zgjedhjeve, në shumë rrethe u ndërmorën aksione në sektorë të ndryshëm të jetës e të prodhimit.

1 koment

  • Përgjigju Vuk Karagjiqi

    O Kaco po ti armikut ja dhe voten ne 86 mo?

    Diel, 30 June 2019 23:19 komentuar nga Vuk Karagjiqi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!