Aty ku vendoset busti i Stavre Dolloreviçit godinat shemben

Hënë, 05 August 2019 14:08
Busti i Dolloreviçit kur ishte prapa bashkisë së vjetër Busti i Dolloreviçit kur ishte prapa bashkisë së vjetër

Siç dihet, më 7.10.1942, sipas njoftimit të kohës, në Tiranë u vranë në përpjekje me forcat e rendit, komunistët Savre Dolloreviç, Sadik Stavaleci dhe Xhoxhi Martini. I katërti u arrestua, por mundi të dalë nga burgu i regjimit fashist. Më vonë u tha se Savre Dolloreviçi quhej Vojo Kushi. Pasi komunistët vendosën pushtetin e tyre për protagonistët e kësaj ngjarje rezervuan një bust vetëm për Savre Dolloreviçin (Vojo Kushin). Dy të tjerët nuk u nderuan me buste, ndërsa i katërti, Muharrem Llanaj, u burgos nga vetë komunistët me akuza politike. Busti i vogël i Dolloreviçit u vendos pas Bashkisë së vjetër të Tiranës (vend i cili sot është brenda sheshit “Skënderbej”). Pasi komunistët kishin në plan ta shembin bashkinë, e hoqën bustin e vogël dhe e çuan në vendin e quajtur Selvia. U shemb godina e bashkisë. Pas shumë vitesh, edhe godina e biznese të zonës aty rrotull bustit u shembën sërish për të dalë në dritë busti i vogël variant sovjetik i Dolloreviçit.  

Modifikuar më Hënë, 05 August 2019 14:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frika nga tërmetet, këshilla e psikiatres: Truri organi më i dëmtuar, kthejuni hobeve. Komunikoni me fëmijët

Aktualitet

Frika nga tërmetet, këshilla e psikiatres: Truri organi më i dëmtuar, kthejuni hobeve. Komunikoni me fëmijët

Pasi vendi ynë u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor, duke shkaktuar viktima dhe njerëz të lënduar, frika dhe paniku ‘mbërthehu’ qytetarët. Qindra qytetarë braktisën banesat e...

‘Arbëria për Shqipërinë, jep një ndihmë për vëllezërit e goditur nga tërmeti’

Politikë

‘Arbëria për Shqipërinë, jep një ndihmë për vëllezërit e goditur nga tërmeti’

Kryetarët e bashkive arbëreshe të Kalabrisë bashkë me komunitetet e tyre janë pranë popullit shqiptar, që u godit nga një tërmet i fuqishëm në 26 Nëntor. Sëbashku, shprehin afërsinë me të...

Ministria e Jashtme ju kërkon gazetarëve, të dorëzojnë urgjent Pasaportat e Shërbimit

Politikë

Ministria e Jashtme ju kërkon gazetarëve, të dorëzojnë urgjent Pasaportat e Shërbimit

Ministria për Europ Punët e Jashtme ka njoftuar ditën e sotme, se të gjithë gazetarët dhe drejtuesit e mediave që posedojnë Pasaporta Shërbimi, duhet ti dorëzojnë ato sa më shpejtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!