Deputetët e kohës së kolerës

Premte, 16 August 2019 09:27

Nga Kastriot Dervishi

Nga niveli i deputetëve të rendit kapitalist, shikoni si ndryshon paraqitja në rendin socialist. Krejtësisht ndryshim. Rendi socialist i përfaqësuar nga injoranca dhe krimi. Në vitin 1950 u zhvilluan zgjedhjet e dyta parlamentare për Kuvendin Popullor. Edhe këto u bënë me gogla, jo me fletë votimi. Votohej me zona zgjedhore, vetëm me një kandidat që ishte i Frontit Demokrat, maska e Partisë së Punës në të gjitha zgjedhjet. Në përfundim, Kuvendi Popullor u bë një trupë e larmishme të paditurish që vinin kryesisht nga sferat e prodhimit dhe ishin pa lidhje me procesin legjislativ. Një regjim injorantësh, këtë format mund të kishte. Fotografia u përket (pjesërisht) deputetëve të Korçë. Më i njohuri ndër ta është Rita Marko (është burrë), i treti nga e majta. Dy deputetët nga e djathta spikasin për origjinalitetin etyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!