Deputetët e kohës së kolerës

Premte, 16 August 2019 09:27

Nga Kastriot Dervishi

Nga niveli i deputetëve të rendit kapitalist, shikoni si ndryshon paraqitja në rendin socialist. Krejtësisht ndryshim. Rendi socialist i përfaqësuar nga injoranca dhe krimi. Në vitin 1950 u zhvilluan zgjedhjet e dyta parlamentare për Kuvendin Popullor. Edhe këto u bënë me gogla, jo me fletë votimi. Votohej me zona zgjedhore, vetëm me një kandidat që ishte i Frontit Demokrat, maska e Partisë së Punës në të gjitha zgjedhjet. Në përfundim, Kuvendi Popullor u bë një trupë e larmishme të paditurish që vinin kryesisht nga sferat e prodhimit dhe ishin pa lidhje me procesin legjislativ. Një regjim injorantësh, këtë format mund të kishte. Fotografia u përket (pjesërisht) deputetëve të Korçë. Më i njohuri ndër ta është Rita Marko (është burrë), i treti nga e majta. Dy deputetët nga e djathta spikasin për origjinalitetin etyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Aktualitet

Lufta kundër Koronavirusit, në Kinë thirren në ndihmë ekspertë të mjekësisë tradicionale

Mbi 4 900 operatorë nga rreth 600 spitale të mjekësisë tradicionale kineze, të shpërndarë në të gjithë vendin, kanë mbërritur në Hubei për të ndihmuar në kontrollin e epidemisë së...

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Aktualitet

Korononavirusi/ Ministria e Shëndetësisë fond 1 milion dollarë spitaleve për shtimin e mjeteve të mbrojtjes personale

Ministria e Shëndetësisë thekson se nuk ka ende asnjë rast të konfirmuar me koronavirus në vendin tonë, ndërsa i bën thirrje  personave që kanë udhëtuar nga vendet e prekura, të...

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Aktualitet

Shkon në 10 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, 322 të infektuar. Kreu i Mbrojtjes Civile: Nevojë për maska

Ka shkuar në 10 numri i personave që humbën jetën nga korona virusi në Itali, ndërsa deri më tani, numri i të infektuarve ka shkuar në 322. Sipas “La Republica”, persona...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!