1955/Mbyllja e kampeve të internimit në Shqipëri

Hënë, 19 August 2019 18:34

Nga Kastriot Dervishi

Pas mbylljes së kampeve nr.5 dhe nr.6 në Valias dhe Tepelenë në vitin 1953, të internuarit u dërguan në kampin nr.2 Shtyllas (ku ishin të burgosurit) dhe në kampin nr.5 Plug. Pas vdekjes së Stalinit kampet e internimit në lindjen komuniste u mbyllën. Edhe për çështje ekonomike nuk mund të mbaheshin shumë kampe për të internuarit. Për këtë arsye, kampi nr.5 Lushnjë u shkri. Pas këtij momenti nuk kemi më kampe për të internuarit (përjashto si rast të veçantë Kuçin deri në vitin 1958), por vetëm vende internimi. Gjatë vitit 1954 internimet kryesisht janë në kampet nr.2 Shtyllas dhe nr.5 Lushnjë. Duke vijuar nga viti 1956, nuk ka asnjë shkresë të Ministrisë së Punëve të Brendshme që bën fjalë për “kamp internimi” apo “kamp pune” që është thjesht një imagjinatë. Pas vitit 1955 kontrolli i të internuarve u bë nga Degët e Punëve të Brendshme nëpërmjet kryetarëve të këshillave, punëtorëve operative të Sigurimit dhe të plotfuqishmëve të policisë. Është një falsifikim i trashë apo mosdije që shkruash për ekzistencë kampesh pas vitit 1955.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!