1946/Letra e Koçi Xoxes: T’i shfrytëzojmë në punë 100% të dënuarit

Hënë, 09 September 2019 17:54

Nga Kastriot Dervishi

Pas përvojës në kampin e parë të Jubës, në prill-tetor 1946, organet e punëve të brendshme menduan për një riorganizim të punës së detyruar. Më 6.12.1946 ministri i Punëve të Brendshme, Koçi Xoxe, kërkoi shfrytëzimin në punë 100% të të burgosurve. Letra e tij, u drejtohej dy ministrive. Ministria e Punëve Botore u vu në lëvizje menjëherë. Në prill 1947 nisën punimet në kënetën e Maliqit, në një prej kampeve më të tmerrshme në vijim, Vloçishtin.

***

Letra

Ministria e Punëve të Brendshme

Dega për Ekzekutimin e Dënimeve

Lënda: Mbi futjen në punë të të burgosurve

Drejtuar: Ministrisë së Punëve Botore dhe Ministrisë së Bujqësisë e Pyjeve

Ndër burgje kemi një numër të konsiderueshëm të cilët ushqehen dhe e shkojnë kohën kot. Në mënyrë që të aktivizohen në punë dhe veçanërisht të ekzekutohet dënimi i dhënë me punë të detyruar nga gjykatat popullore, ky dikaster me anë të organeve vartëse ndër prefektura e ka ngritur si problem futjen e tyre në punë. Me gjithë se deri diku të burgosurit janë futur në punë, prapë se pra nuk është arritur qëllimi i duhur për t’i futur në punë 100%. Kjo ka rrjedhur pse puna nuk ka qenë e organizuar dhe se veglat e mjetet e punës nuk u janë dhënë. Me qenë se seksionet e punëve botore dhe ato të bujqësisë ndër qarqe kanë mjaft punë dhe se u nevojiten krahë pune për plotësimin e planit të pushtetit, lutemi që të urdhërohen seksionet në fjalë që çështjen e futjes së punë të të burgosurve ta ngrenë si problem dhe në bashkëpunim me seksionet e punëve të brendshme, të gjejnë punë të përditshme dhe në vende të përshtatshme, ku mund të futen në punë shumë të burgosur.

Ministri

Koçi Xoxe

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vdes biznesmeni i vajit, e zë poshtë zetori

Aktualitet

Vdes biznesmeni i vajit, e zë poshtë zetori

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është regjistruar në Patos. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 11:05, në fshatin Drenie, ku mjeti tip “Zetor”, me drejtues shtetasin  Beniamin Toro 39...

Superaksion në Itali, bllokohen 200 mln euro pasuri, iu përket 4 sipërmarrësve të lidhur me “Ndrangheta”

Aktualitet

Superaksion në Itali, bllokohen 200 mln euro pasuri, iu përket 4 sipërmarrësve të lidhur me “Ndrangheta”

Një operacion i gjerë i Guardia di Finanza-s dhe karabinierëve, i drejtuar nga Prokurori i Përgjithshëm Giovanni Bombardieri u zhvillua  në Rexhio Kalabria, ndërsa u sekuestruan pasuri të luajtshme dhe...

Borchardt shton rojet dhe mban larg gazetarët

Politikë

Borchardt shton rojet dhe mban larg gazetarët

Një ditë më parë u mësua se presidenti Ilir Meta e ka shpallur ‘non grata’ kreun e delegacionit të OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt. Borchardt u pyet nga gazetarët mbrëmjen e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!