1943/Shefqet Peçi oficer rezervist në Komandën Territoriale të Mbrojtjes Fashiste

E Enjte, 12 September 2019 16:45

Nga Kastriot Dervishi

Në dokumentet komprometuese nga e kaluara, që mbante Partia e Punës për anëtarët e Komitetit Qendror të saj, një dosje ishte edhe për Shefqet Peçin. Edhe ky si shumë të tjerë, deri në vitin 1943 ishte në punë shtetërore. Më 26.11.1942 Shefqet Peçi fitoi konkursin fashist si instruktor në konviktin mashkullor të Normales së Elbasanit. Kjo nëpunësi automatikisht kishte edhe efekte ushtarake. Sipas dokumentit të datës 5.3.1943, Shefqet Peçi bënte pjesë (si rezervist me gjuhën e sotme) në Komandën Territoriale të Mbrojtjes dhe meqë kishte kërkuar largim, zhvendosej nga Elbasan në Gjirokastër.

Se për këtë lufta nuk fillon në vitin 1939, por në vitin 1943 kur falimenton fashizmi. Të ngordhur e vdiqën fare fashizmin ama. Meqë jemi në kuadër të 75-vjetorit të këtyre që e kanë “dërrmuar” fashizmin duke qenë oficerë të tij po na rezultojnë oficerë rezervistë, si duhet ta ndajmë kohën? Apo ta lëmë vetëm në vitet 1943-1944 luftën?  

(Nesër dy dokumente të tjera).

Modifikuar më E Enjte, 12 September 2019 18:56

1 koment

  • Përgjigju Xen Palla

    Njisoj si shoqi Sali: deri 10 Dhjetor 1990 Kamunist e sekritar partiet. Ndersa ne 12 Dhjetor 1990 tan tan na u bo dhjemokrat dhondri serbise.

    Premte, 13 September 2019 19:46 komentuar nga Xen Palla

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

”Do të ketë shumë pjesëmarrje”, Maliqi: 2 marsi pasohet nga protestat masive të opozitës.

Politikë

”Do të ketë shumë pjesëmarrje”, Maliqi: 2 marsi pasohet nga protestat masive të opozitës.

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi i ftuar në rubrikën ”Opinion” në News24 ka thënë se manifestimi i Metës më 2 mars do të ketë pjesëmarrje masive, pasi ai vetë...

“Nuk marrim frymë”, mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Aktualitet

“Nuk marrim frymë”, mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Mjeku reanimator, Kliton Gjerazi, jep detaje për dërgimin me urgjencë në spital të disa nxënësve të gjimnazit në Fier. Mjeku hedh poshtë pretendimet se nxënësit mund të jenë helmuar, duke...

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Globi

Pamje nga stërvitjet e ushtrisë amerikane, momenti kur me mitralozin e montuar në helikopter rrëzon dronin në det

Lufta kundër dronëve dita-ditës është duke u bërë prioritet për forcat e armatosura në mbarë botën Fluturaket pa pilot kanë filluar t’ua fusin frikën për sulme të befasishme ushtrive të fuqive...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!