1943/Shefqet Peçi u largua me “raport mjekësor” nga Konvikti Mashkullor i Elbasanit

Premte, 13 September 2019 15:44

Shefqet Peçi njoftoi Ministrinë e Arsimit nëpërmjet Nënprefekturës së Kurveleshit se nuk do të kthehej dot në Konviktin Mashkullor se “ishte sëmurë rëndë”. Peçi me sa duket nuk dëshironte të dilte haptazi kundër fashizmit. Praktika e shkresave që ruante partia për të ishte e qartë se organet qeveritare nuk kishin marrë një përgjigje të qartë për largimin e tij nga administrata fashiste. Korrespondenca është e datave 5.4.1943 dhe 17.5.1943.

Modifikuar më Diel, 15 September 2019 18:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konfirmohet rast me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Aktualitet

Konfirmohet rast me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup është konstatuar rasti i parë me koronavirus, bëjnë të ditur burime të kësaj klinike për portalin MKD.mk. Jozyrtarisht nënvizohet se personi i përfshirë nga...

Mesazhi që u bë viral nga Sintia Nikson

Show-biz

Mesazhi që u bë viral nga Sintia Nikson

Ajo fitoi miliona fansa në rolin e saj si avokatja e guximshme në Sex and the City, por tani Sintia Nikson ka diçka krejt tjetër në mendje. Ajo ka hequr dorë...

Manchester City lufton Uefa-n me një avokat prej 24.000 euro në ditë

Sport

Manchester City lufton Uefa-n me një avokat prej 24.000 euro në ditë

Manchester City ka prezantuar tashmë anikimimin zyrtar në CAS të Lozanës për vendimin e Uefa-s që parashikon përjashtimin nga kupat europiane për dy vitet e ardhshme, për shkak të thyerjes...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!