Masakra e Buzëmadhes sipas ditarit të një ekzekutori: I vramë mbi varret e partizanëve

Premte, 27 September 2019 17:46

Nga Kastriot Dervishi

Masakra e Buzëmadhes është pasqyruar në ditarin e një partizani të brigadës së 5-të, ditar i cili është administruar si dokument arkivor. Emri i partizanit nuk bëhet i ditur. Fakti më interesant është data 28 shtator 1944, si dhe veprimi makabër i ekzekutimit mbi varret e partizanëve të vrarë në përpjekjet e atyre ditëve me popullsinë vendore.

***

Shënimi i për masakrën (i korrektuar)

28 shtator 1944

Sonte natën rrethuam katundin Buzëmadh, vendin ku na u vranë shokët, ku zumë 20 veta dhe i pushkatuam përmbi varret e shokëve tanë. Deri pasdreke e kaluam aty. Bie një vesë shi i ftohtë, i trazuar me borë. Kemi edhe disa partizanë të Kosmetit ku është edhe shtabi. Mbahen konferenca mbi tradhtinë e tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!