1981/Kalendari “pornografik” me një dënim të çuditshëm

E Enjte, 31 October 2019 16:37
Ernest Tushe, duke lexuar dosjen e tij në Arkivin e Ministrisë së Brendshme më 30.8.2013 Ernest Tushe, duke lexuar dosjen e tij në Arkivin e Ministrisë së Brendshme më 30.8.2013

Nga Kastriot Dervishi

Në vitet ’80 në Shqipëri kishin hyrë disa lloje kalendarësh të vegjël në të cilat në dy plane shfaqeshin figura të ndryshme vajzash. Në një rast, këto lloj kalendarësh që nuk kishte asgjë pornografike, u trajtuan si të tilla dhe i sollën pasojë atij që e vuajti atë. Enrest Tushe u arrestua më 11.11.1980 në bazë e dy akuzave.

Gjykata e Rrethit Tiranë, me vendimin nr.252, datë 9.7.1981 e deklaroi fajtor në bazë të neneve 55 (agjitacioni e propaganda) dhe 136 të Kodit Penal dhe e dënoi me 8 vjet burgim.

Sipas nenit 136 të Kodit Penal, vepra penale e pornografisë dënohej deri me 3 vjet burgim (gjykata e çmoi me 1 vit e gjysëm).

Midis të tjerash, në vendim thuhej: “Rezultoi e provuar gjithashtu se qysh në verën e vitit 1979, i pandehuri ka mbajtur një fotografi pornografike në formë kalendari që ia ka dhënë shtetasja italiane Karla Sferlaze. Në këtë fotografi ekspozohet në dy aspekte (nudo), një femër lakuriq me dy pozicione ekzistuese (pornografi frojdiste)”.

Tushe vuajti 2 vjet, 1 muaj, 4 ditë në Repartin nr.313 të Spaçit. U lirua më 15.12.1982 pas amnistisë së përgjithshme që u dha atë vit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!