Kajan Karafil Oshafi dhe tre vrasjet e tij, njërën në sy të djalit 3 vjeçar

E mërkurë, 13 November 2019 16:53

Nga Kastriot Dervishi

Në moshë të vogël, Kajan Karafil Oshafi kreu dy vrasje, ndër të cilët edhe nëpunësin e financës së shtetit, Lef Aga. Në vitin 1938 për dy vrasjet u gjykua në mungesë. Për t’u shpëtuar ndëshkimit u arratis në Jugosllavi ku u bashkua me emigrantë të tjerë antizogistë, në Resnje, ndër më të njohurit e të cilëve ishin Haxhi Lleshi dhe Myslim Peza. Ky i fundit ishte arratisur në vitin 1930, i kërkuar nga shteti për vrasje.

Kajani erdhi në Shqipëri më 23 korrik 1939 së bashku me Haxhiu dhe Myslimin pas faljes që regjimi fashist dha për personat e arratisur për krime politike apo ordinere. Të dy ata, e përdorën Kajanin për vrasjen e ish prefektit Neki Demir Starova në Pogradec më 29 maj 1940. Nekiu nuk ishte person politik apo i përfshirë në ngjarjet e luftës. Vrasja u bë për llogari të Haxhi Lleshit që e fajësonte N.Starovën për vrasjen e babait të tij në vitin 1923. Vrasjen me 7 plumba e kreu Kajani. Motivi ishte i thjeshtë, një gjakmarrje mbi një përgjegjësi hipotetike, sipas analizës që mund të bënte një mendje si ajo e Haxhi Lleshin apo një gjykimi si ajo e Myslim Pezës. 60-vjeçari Neki Starova po kalonte në një rrugë të Pogradecit, duke pasur në krah djalin e tij 3-vjeçar. Sipas një dokumenti të kohës, ngjarja prodhoi “një përtypje të keqe” te banorët e qytetit për vetë natyrën e krimit. Shfaqej habia se si kish shpëtuar djali i vogël i Nekiut. Raporti për ngjarjen është i hollësishëm. Ai është administruar në AQSH në një fond të posaçëm. Në të thuhet se në atentat përveç Kajanit ka qenë edhe një person tjetër nga Preza. Arma i ishte dhënë nga Myslim Peza.

Për fundin e jetës së “Heroit të Popullit”, informacionet janë kontradiktore. Në librin agjitativ “Yje të pashuar”, Tiranë 1971, volumi i parë, faqe 370-373 pothuajse nuk ka asgjë për rrethanat e fundit të jetës së Kajan Karafil Oshafi. Madje nuk ka as datën e vrasjes më 10.1.1944. Aty thuhet se është vrarë në “fushën e nderit” së bashku me Mustafa Lleshin, Myrvete Pezën dhe Bajram Tushën. Armiku kish lënë 80 të vrarë.

Ndërsa në librin “Heronj të luftës antifashiste nacionalçlirimtare”, Tiranë 1986, në faqet 437-444, botim i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të Shtetit, nuk ka informacion të ngjarjes, por vetëm trakte apo komunikata të komunistëve. Këtu bëhej fjalë për një “kolonë gjermane”, por që e udhëhiqnin “ballistët”. Beteja është zhvilluar në Lispatros me një fuqi prej 150 vetash, prej të cilëve armiku kish lënë 70 të vrarë e shumë të plagosur.

Pas ngjarjes, Ramë Habili gjeti kufomën e Kajanit dhe e ekspozoi në Kavajë. Ky veprim nuk ishte pa qëllim, pasi emri i Kajanit në qytetin e Kavajës dhe fshatrat përreth nuk ishte ai që kujtohet nëpër filmat e kinostudios.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

RENEA aksion në Gjirokastër, arrestohet i kërkuari për vrasje

Aktualitet

RENEA aksion në Gjirokastër, arrestohet i kërkuari për vrasje

Forcat RENEA dhe efektivë nga drejtoria vendore kanë ndërmarrë një aksion sot në Gjirokastër duke prangosur një person me rrezikshmëri të lartë, i akuzuar për një vrasje, ngjarje kjo e...

E mahnitshme, xhudistja shqiptare siguron medaljen e argjendtë, synon të artën

Bota Shqiptare

E mahnitshme, xhudistja shqiptare siguron medaljen e argjendtë, synon të artën

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, ka arritur të kualifikohet në finale në kategorinë deri në 48 kilogramë të World Judo Masters, që po mbahet aktualisht në Qingdao të Kinës.  Rrugëtimin në këtë...

Tërmeti shkund Greqinë, por jo sa Durrësin

Aktualitet

Tërmeti shkund Greqinë, por jo sa Durrësin

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, një lëkundje e fortë me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter është regjistruar në Kretë, në zonën Agios Nikolaos, Greqi, duke shkaktuar panik...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!