Muzafer Asqeriu kallëzoi shokët e tij komunistë

Diel, 17 November 2019 18:09
Faksimile e diskutimeve të Byrosë Politike më 17.11.1969 Faksimile e diskutimeve të Byrosë Politike më 17.11.1969

Nga Kastriot Dervishi

Byroja Politike në diskutimin e datës 17.11.1969 është ndalur gjatë për të diskutuar në duhej dekoruar apo jo pas vdekjes një ndër komunistët e parë, Muzafer Asqeriu. Sillen fakte se kish kallëzuar shokët komunistë në gjyqin ndaj tyre në vitet 1938-1939. Në fund vendoset t’i jepet për procedurë, sepse duhej ashtu.

***

Debati në Byronë Politike më 17.11.1969

Rita Marko: Unë kam lexuar procesverbalin e gjyqit kundër komunistëve të vitit 1938 dhe del se Muzaferi ka denoncuar shokët, kurse shokët e tjerë si Qemal Stafa e Sadik Bekteshi nuk kanë treguar.

Haki Toska: Por, po në atë kohë nuk është ky që ka treguar.

Mehmet Shehu: Ne duhet të kemi kujdes, se t’i bëjmë heronj njerëzit që kanë treguar shokët para gjyqit, nuk do ishte e drejtë.

Enver Hoxha: Ashtu është, nuk është e drejtë ta bëjmë hero, se fundja rrethi i Gjirokastrës ka edhe plot të tjerë që po u japim këtë titull.

Haki Toska: duhet të kemi parasysh se më pas Myzaferi ka luftuar shumë mirë.

Rita Marko: Unë flas vetëm për dokumentet historike që janë gjetur, ndërsa gjatë luftës nuk e kam njohur.

Abdyl Këllezi: Një pjesë e komunistëve në atë kohë e konsideronin si një gjë të mirë kur tregonin shokët. Këtë e bënin për të provuar shokët se sa mund të rezistonin para armikut.

***

Vrasja e Muzafer Asqeriut në dokumente

Në njoftimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë (nënshkruar nga drejtori Teodor Stamati), datë 25.7.1942, thuhej se sipas informacionit të Kuesturës së Gjirokastrës, më 20.7.1942 në Fushën e Goricës në Gjirokastër disa persona të armatosur kishin hedhur bomba ndaj ushtarakëve të armës së Sofratikës, duke shkaktuar një konflikt zjarri. Nga shkëmbimi i zjarrit mbeti i vrarë “komunisti i famshëm” Muzafer Asqeriu nga Gjirokastra, banues në Porto Eda (Sarandë) dhe ishin arrestuar Vili Beqiri dhe Pertef Saido. Ishin sekuestruar 9 bomba dore, një revolver dhe 209 fishekë pushke. I vrari zotëronte një letërnjoftim fals dhe 300 franga shqiptare.  Ushtarakët mbetën të paprekur.

Në botimin “Heronj të luftës antifashiste nacionalçlirimtare”, Tiranë 1986, botim i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të Shtetit, faqe 373-384, informacioni jepet pjesërisht. Në botimin e brendshëm, dokumentet janë vënë të plota. Ndërsa në librin “Yje të pashuar”, volumi 1, faqe 47-51, nuk thuhet asgjë për t’u cituar, por vetëm fjalë të përgjithshme e letrarizma.

1 koment

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETARE!

Politikë

HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETARE!

Nga Aleksander Biberaj HASHIM THACI DHE EDI RAMA DUHET TE JAPIN DOREHEQJE DHE TE GJYKOHEN PER TRADHETI KOMBETAR! QEVERIA HOTI E PROJEKTUAR NGA HASHIM THACI SI QEVERI KURBAN KOLABORACIONISTE E SERBISE...

Ish-ministri:Rama dhe Thaçi, më keq se kriminelë lufte

Politikë

Ish-ministri:Rama dhe Thaçi, më keq se kriminelë lufte

Skandali i shkëmbimit të territoreve mori të tjera përmasa ditët e fundit, pas komenteve të bëra nga ish-këshilltari për sigurinë në SHBA, John Bolton. Ndërkohë ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thotë...

Pecnikaj:KUJT MUND TI THËRRASIM PËR NDIHMË, SEPSE QEVERIA JONË NA KA ABANDONUAR.

Politikë

Pecnikaj:KUJT MUND TI THËRRASIM PËR NDIHMË, SEPSE QEVERIA JONË NA KA ABANDONUAR.

Nga Ilir PecnikajNjë tjetër bluzë e bardhë ndërroi jetë sot. Që në fillim të marsit i kam kërkuar ministres “ruaj bluzat e bardha sepse do të bien si birilat”. Çfarë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!