Tërmetet e një shekulli në Shqipëri dhe krahasimi i dy tërmeteve të fundit

Premte, 29 November 2019 15:58

Nga Kastriot Dervishi

Tërmeti i fortë i 26 nëntorit dhe ato që pasuan, na bëjnë t’i hedhin një sy edhe historive kryesore përgjatë 100 viteve në Shqipëri. Vatrat e tërmeteve të Shqipërisë, përqendrohen kryesisht përgjatë shkëputjeve aktive, e cila përcakton tre shkëputje aktive gjatësore dhe dy anësore:

-Shkëputje me mbihipje joniane-adriatike

-Zona e shkëputjes graben Shkodër-Mat-Librazhd

-Zona e shkëputjes graben Peshkopi-Korçë

-Zona e shkëputjes normale Shkodër-Tropojë

-Zona e shkëputjes normale Elbasan-Dibër

Në Shqipëri ka tre zona sizmogjene gjatësore (joniano-adriatike Shkodër-Mat-Bilisht dhe Peshkopi-Korçë) dhe tre tërthore (Shkodër-Pejë, Lushnje-Elbasan-Dibër dhe Vlorë-Tepelenë)

(Marrë nga studimi “Vlerësimi i rreziqeve në Shqipëri”, Tiranë 2003)

Nga viti 1900 e deri sot, në territorin e shtetit shqiptar janë vlerësuar sipas specialistëve të fushës që janë marrë me këto studime, këto tërmete të forta:

-Më 1 qershor 1905, në Shkodër, Ms=6.6

-Më 18 shkurt 1911, në Liqenin e Ohrit, Ms=6.7

-Më 26 nëntor 1920, në Tepelenë, Ms=6.4

-Më 17 dhjetor  1926, në Durrës, Ms=6.2

-Më 15 prilli 1979, në Shkodër e përreth

-Më 26 nëntor 2019

Bilanci i tërmetit të 15 prillit 1979:

35 të vdekur

176 të plagosur

1730 shtëpi banimi

5115 shtëpi banimi u dëmtuan

Referuar komunikatës operative nr.89, datë 16.4.1979 të MPB-së, tërmeti i datës 15.4.1979 ora 7.19 ishte një tërmet shumë i fortë me magnitudë 7.25 sipas shkallës Rihter,  130 km në veriperëndim të Tiranës, me epiqendër në detin Adriatik. Intensiteti i tërmetit në epiqendër ka qenë mbi 9 ballë sipas shkallës MSK-1964, i vlerësuar si ndër tërmetet më të fortë të regjistruar përgjatë një shekulli në  Ballkan. Deri në orën 21.30 të datës 16.4.1979 u regjistruan gjithsej 513 pasgoditje të tërmetit të datës 15.4.1975 (më e forta 7 ballë). Qendra sizmologjike analizonte se lëkundjet do të vazhdonin

“për një kohë relativisht të gjatë”.

1 koment

  • Përgjigju JanBrura

    Achat Viagra En Inde buy cialis professional Acheter Viagra Avec Paypal buy cialis pills Levitra Foro

    Tuesday, 31 Mars 2020 10:58 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Aktualitet

Pranuan të paguajnë karantinën, futen në atdhe 8 shqiptarë

Tetë shqiptarë të cilët ishin bllokuar në tokën neutrale midis Greqisë dhe Shqipërisëm janë lejuar ditën e sotme të kalojnë doganën e Kapshticës për tu futur në atdhe.  Ata janë lejuar...

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Aktualitet

Qëndroi 4 ditë i bllokuar në kufi/ Rëndohet gjendja shëndetësore e emigrantit, niset me urgjencë në spital

Një prej emigrantëve të kthyer nga toka neutrale në gjendje të rëndë shëndetësore. Burime bëjnë me dije se, emigranti prej 4 ditësh ka qëndruar në tokë neutrale dhe gjendja e...

Grafiku i Ramës: Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës së çdo shqiptari

Politikë

Grafiku i Ramës: Mbi të gjitha sot është mbrojtja e jetës së çdo shqiptari

Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun e ecurisë së koronavirusit në Shqipëri dhe vendet e tjera të rajonit dhe botës. Kryeministri shkruan përbri grafikut se sot është më e rëndësishme...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!