Profesori grek: Çamët i vranë dhe i përzunë. Greqia s'ka pse ta fshehë këtë temë nën tapet

Diel, 19 Janar 2020 09:07

Kjo është padyshim situata më dramatike për çamët dhe pasardhësit e tyre, sepse ata humbën pronat e tyre dhe shtetësinë greke. Pala Greke duhet të ulet dhe të diskutojë politikisht për Çështjen Çame. Ajo e vendos këtë temë nën tapet, ndërkohë që kjo temë duhet të hapet për t’u diskutuar për atë që ka ndodhur atë kohë.

Kështu shprehet profesori i historisë së Ballkanit, sllavëve dhe sllavëve lindorë në Universitetin e Maqedonisë në Selanik, Tsitselikis Constantine.

Në një intervistë për CNN profesori shprehet: “Gjërat u tensionuan jashtëzakonisht në 1925-1926, kur qeveria greke në atë kohë e udhëhequr nga Venizelos rrëmbeu pronat e çamëve pa i kompensuar ato. Kështu, vala e dhunës shpërtheu midis grekëve dhe çamëve.

Është një ide artificiale ajo se gjoja të gjithë çamët kanë bashkëpunuar me gjermanët. Në vitet 1943-1944 forcat e EDES të drejtuara nga Napoleon Zervas dëbuan me forcë në Shqipëri rreth 20 000-25 000 çamë. Nga kjo dhunë u vranë rreth 3 000 çamë, pjesa tjetër arriti të shpëtojë duke ikur në Shqipëri.

Kjo është padyshim situata më dramatike për çamët dhe pasardhësit e tyre, sepse ata humbën pronat e tyre dhe shtetësinë Greke. EDES e udhëhequr nga Zervas nuk ishte ushtri e shtetit Grek, por ata kryen krime lufte.

Greqia nuk ka pse ta fshehë këtë temë nën tapet. Pala Greke duhet të ulet dhe të diskutojë politikisht për këtë temë. Ajo e vendos këtë temë nën tapet, ndërkohë që kjo temë duhet të hapet për t’u diskutuar për atë që ka ndodhur atë kohë. Fatkeqësisht, ajo që ndodhi, ndodhi, pa dyshim, por që nga ajo kohë ne jemi tre breza larg”.

Image

https://www.ocnal.com/2016/06/greek-professor-at-cnn-acknowledges.html?m=1&fbclid=IwAR2aw5LQAhJfvLK

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Aktualitet

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Katër të plagosur rëndë nga aksidenti në Gramsh do të transportohen drejt spitalit të Traumës në Tiranë.   Gazetari Shkëlzen Henkoja bën me dije se të aksidentuarit janë në gjëndje të rëndë...

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Sport

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Manchester City edhe pse shumë larg Liverpool në renditjen e Premier League i ka dhënë fund dilemave për vendin e dytë. ‘The Citizens’ kanë mposhtur Leicester City në shtëpinë e...

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Show-biz

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Dafina Zeqiri i ka shprehur dashurinë në publik partnerit të saj Dj Geek. Ka qenë vetë këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar një foto me partnerin duke u puthur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!