1953/Në burg për vdekjen e Stalinit

E Enjte, 05 Mars 2020 14:51

Nga Kastriot Dervishi

Për një veprim që nuk mund të ishte objekt i një çështje penale, një nëpunës u burgos. Ai ra në sy gjatë ceremonisë së rënies në gjunjë para shtatores së Stalinit dhe u dënua me burgim. Vdekja e Stalinit më 5.3.1953, u përjetua me shumë emocion dhe nderim të madh në Shqipëri. Edhe proceset politike ishin pjesë e këtij përjetimi. Loro Bytyçi arrestua më 13.3.1953. në vendimin e gjyqit të tij, ndër të tjera thuhej:

“Nga studimi i çështjes del se i gjykuari Loro Bytyçi, ka agjituar dhe propaganduar kundra pushtetit për të dobësuar pushtetin popullo. Ai ka komentuar lajmet që jepeshin nga radio reaksionare në disfavor të pushtetit popullor, duke thënë se fillimi i një lufte të tretë botërore do bjeri përmbysjen e qeverisë komuniste. ka biseduar me persona të ndryshëm mbi pakënaqësitë që kishte në lidhje me pushtetin popullor, duke shfaqur urrejtje. Vdekjen e shokut Stalin e ka komentuar si një gjë të mirë në favor të reaksionit ndërkombëtar”.

Gjykata Popullore e Rrethit Tiranë, me vendimin nr.406, datë 29.7.1953 e deklaroi fajtor në bazë të neneve 72 e 83 të Kodit Penal, duke e dënuar me 9 vjet burgim dhe konfiskimin e pasurisë. Me vendimin nr.1725, datë 25.9.1953 Këshilli Gjyqësor i Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë, i uli vetëm një  vit burgim.

2 komente

  • Përgjigju JanBrura

    Amoxicillin No Prescription Needed buy cialis online overnight shipping Stendra Secure Ordering Overseas Cheapeast Cialis Keflex Structural Formula

    E mërkurë, 22 Prill 2020 01:37 komentuar nga JanBrura
  • Përgjigju JanBrura

    Kamagra Lille Linea cialis 20mg for sale Propecia Pas Cher Rapide online cialis Propecia Al Femminile

    Hënë, 16 Mars 2020 19:28 komentuar nga JanBrura

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!