1949/Parullat në Vlorë, kundër Stalinit, Enverit dhe këlyshëve të tyre

Hënë, 16 Mars 2020 17:19

Nga Kastriot Dervishi

Njoftimet e përditshme për ngjarjet në Shqipëri, të japin një tablo të qartë mbi dinamikën e jetës këtu, aspektet politike dhe ato jopolitike. Ndodhi të çuditshme apo të pabesueshme, do sjell herë pas here në vëmendje. Një njoftim për trakte dhe vjersha në Vlorë në vitin 1949. Nënkryetari i Degës së 2-të të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit në MPB, major Gaqo Peristeri, njoftonte më 22.10.1949 se sipas njoftimeve nga Vlora ishin gjetur të ngjitura në mur përballë shtëpisë së Durim Bejtos në lagjen “Muradije”, “parullat e poshtëshënuara me përmbajtje kundërshtare”:

-Poshtë Partia Komuniste

-Rroftë Nacionalizmi

-Anglo-amerikanët mësonjësit tanë

-Poshtë Stalini, Enveri dhe kulishët e tyre

-Poshtë komunizmi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!