"Avni Rustemi me ideal fashist, shembull i rilindjes shqiptare"

Tuesday, 21 Prill 2020 11:02

Nga Kastriot Dervishi

Pas pushtimit fashist të 7 prill 1939, figurat e konsideruara antizogiste u evidentuan dhe u nderuan me emra rrugësh, objektesh, shkollash, etj. Ndër të nderuarit ishte edhe vrasësi i Esat Toptanit, Avni Rustemi. Në Tiranë u vu emri sheshit të pazarit (që është edhe sot), ndërsa në Vlorë u zhvillua një ceremoni nderimi. Krahasimi i Avni Rustemit me një fashist të përkushtuar gjendet në shtypin shqiptar të viteve '20. Kuptohej që do përmendej edhe në ceremoninë e vitit 1939. Teksti i mëposhtëm gjendet në: AQSH, F.417 (Avni Rustemi), D.33

***

Fjalimi i mbajtur në varrin e AvniRustemit në Vlorë, 28 nëntor 1939

Zotërinj! Në qoftë se ka pasur një djalosh që i mbushur me frymën e vetëmohimit të pashoq, diti t’u shërbejë idealeve dhe interesave të përgjithshme të kolektivitetit shqiptar, ai ishte AvniRustemi, i cili në një ditë qershorit të bukur, kur gufonte gjaku më i ngrohtë i rinisë së tij, u vra tradhtisht nga pushkatari gjakatar i Ahmet Zogollit, domethënë ra viktimi i fashizmit shqiptar që ai deshi me krijue në këtë tokë të bekuar, pikërisht dy vjet pas përhapjes së fashizmit vetë në Itali. Le të përulemi me një minutë pushimi përpara varrit të këtij martiri të shquar. Avni! Janë mbledhur rreth teje shokët e tu të hershëm, që të përulen me devocion të thellë për shembullin e rrallë që i le historisë së Rilindjes Shqiptare, me martirizimin tënde. Si shenjë adhurimi po të sjellim tri kurora, nga të cilat njërën ta dedikojnë shokët e tu të ish Bashkimit, të dytën kolegët e tu të Vlorës dhe të tretën i vlefshmi shoku yt z.Ndoc Gjeloshi, në emër të Bashkisë së Dukagjinit. Rri i qetë Avni, se ideali yt u përmbush me përhapjen e fashizmit në Shqipëri, në shenjat e Liktorit Perandorak. Shpirti yt qoftë i bekuar dhe përherë në gjirin e të amshmes Perëndi.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...