Në vitin 1945 Shqipëria nuk kishte kufi me Jugosllavinë

Tuesday, 26 May 2020 13:45

Nga Kastriot Dervishi

Regjimi komunist mbante si datë të formimit të forcave të kufirit atë 25 prill 1945. Në këtë kohë në fakt nuk kishte asnjë organ kufitar, por dy batalione speciale kufiri bënin pjesë në armën e Divizionit të Mbrojtjes së Popullit, i cili sipas dokumentit të datës 26.11.1945 përbëhej nga 6138 veta. Vihet re se kufiri me Jugosllavinë nuk ekziston, si duket në kuadër të “vëllazërimit” të plotë midis dy partive dhe qeverive, nuk ishte nevoja për kufi. Janë formuar vetë dy batalione kufiri në Delvinë dhe Korçë, përkatësisht me 573 dhe 295 veta. Vetëm pasi u prishën marrëdhëniet me Jugosllavinë, në vitin 1949 u krijua Drejtoria e Kufirit në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Modifikuar më Tuesday, 26 May 2020 13:53

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!