Në Greqi pasuritë e shtetasve shqiptarë përllogariteshin deri në 350 milionë dollarë

E Enjte, 25 June 2020 14:41
Tabelë mbi pronat e shqiptarëve në Greqi Tabelë mbi pronat e shqiptarëve në Greqi

Nga Kastriot Dervishi

Në raportin e datës 16.3.1986 të drejtorit të përgjithshëm të Bankës së Shtetit, Andrea Nako, me objekt pasuritë e shtetasve shqiptarë, bëhej e ditur se ishin në plotësim 250 praktika dhe për rreth 200 të tjera po plotësohej gradualisht dokumentacioni. Në Greqi ishin shtëpi banimi, apartamente, hotele, troje, tokë bujqësore, pyje, kullota, magazina, hane, me 118 pronarë. Vlera e pronave vetë në Selanik ishte 35 milion dollarë, ndërsa vetëm në Athinë nga rreth 10 prona të mëdha vlera parashikohej rreth 50 milionë dollarë. Shoqëria përllogariste se vetëm në Greqi vlera e pronave ishte 150 milion dollarë. Por kjo e dhënë ishte e pjesshme sepse nuk përfshinte pasuritë e bllokuara nga ligji i luftës, por vetëm ato të shqiptarëve ortodoksë. Nga një njoftim jo zyrtar, i shtypit grek në vitin 1960, dilte se ishin të bllokuara 76 ndërtesa e apartamente, 30 dyqane, 46 troje, 65 mijë hektarë pyje, 108 mijë kullota dhe 30 mijë hektarë prona të tjera bujqësore. Vlera e këtyre pronave përllogaritej rreth 200 milionë dollarë. Mbi këtë llogari, parashikohej që në Greqi të ishin rreth 300-350 milionë dollarë pasuri (pronat e çamëve nuk llogariten këtu se ishin shtetas grekë).  

 

Modifikuar më E Enjte, 25 June 2020 16:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari denoncon:Hera e tretë që të mbjellat në Korçë dëmtohen nga breshri, fermerët në mëshirë të fatit, asnjë ndihmë nga qeveria

Politikë

Braimllari denoncon:Hera e tretë që të mbjellat në Korçë dëmtohen nga breshri, fermerët në mëshirë të fatit, asnjë ndihmë nga qeveria

  TIRANËSekretari i Përgjithshëm i LSI-së Endrit Braimllari deklaron se fermerët e Korçës janë në mëshirë të fatit pa asnjë ndihmë nga qeveria. Duke iu referuar dëmeve të shkaktuara nga breshri...

Manjani thirrje shqiptarëve:Duam demokraci e zgjedhje, apo sundim e nënshtrim?

Politikë

Manjani thirrje shqiptarëve:Duam demokraci e zgjedhje, apo sundim e nënshtrim?

  Duke përdorur shprehjet ”s’bën Luli” apo dhe ”opozita është e dobët”, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka shënjestruar ata që përdorin këto justifikime për të votuar kryeministrin Edi Rama. ”Dëshiroj gjithashtu...

Denoncimi i ushtarakut në rezervë: Pse një doktor i nderuar turpëron funksionin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm?

Aktualitet

Denoncimi i ushtarakut në rezervë: Pse një doktor i nderuar turpëron funksionin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm?

  Si shumë ushtarakë, aktivë dhe në rezervë, shpreh indinjatën për doktor Bajram Begaj që para pak ditësh u emërua shef i Shtabit të Përgjithshëm, një detyrë që nuk i takonte...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!