1922/Drejtori i Bibliotekës së Shtetit, si u emërua

Premte, 10 July 2020 11:29

Nga Kastriot Dervishi

Pasi Biblioteka e Shtetit u vendos në Tiranë, në periudhën 1920-1922, nuk njohim deri tani akte të emërimit të drejtuesit. Po sjell sot një akt, si është përpiluar në origjinal dhe si është komunikuar në buletinin zyrtar.

Me vendimin nr.496, datë 9.6.1922, me propozim të ministrit të Arsimit, Këshilli i Ministrave emëroi Karl Gurakuqin si biblotekar në Ministrinë e Arsimit, me pagë 350 franga ari. Vendimi qartësohet në buletinin zyrtar “Dit e re”, nr.20, 16.7.1922, faqe 3, teksa thuhet se Gurakuqi ishte emëruar drejtor i Bibliotekës së Shtetit, por kishte detyrë edhe të hartonte tekste shkollore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...