1924/Qeveria e Fan Nolit suprimoi Muzeun dhe Bibliotekën Kombëtare

Premte, 10 July 2020 12:45

Nga Kastriot Dervishi

Në historinë e tyre, disa e kanë quajtur qeveri “demokratiko-borgjeze”. Por krahas gjërave që këqija që qeveria e Noli bëri, nuk është përmendur asnjëherë goditja ndaj kulturës, e pikërisht shkrirja e Drejtorisë së Muzeut dhe Bibliotekës Kombëtare me një akt të pazakontë e të padëgjuar. Pikërisht më 29.8.1924 doli dekretligji për suprimimin në Ministrinë e Arsimit, të Drejtorisë së Muzeut dhe Bibliotekës Kombëtar. Në mungesë të regjentëve (vetëm Sotir Peci ndodhej në atdhe), dekretin e kanë nënshkruar zëvendësisht kryeministri Sulejman Delvina, zëvendësisht ministri i Arsimit, Stavro Vinjau dhe zëvendësisht ministri i Financave Xhemal Bushati (Fletorja Zyrtare”, nr.32, datë 30.8.1924, faqe 2). Për këta, muzeu dhe biblioteka nuk duhej të ishin gjë tjetër veçse pjesë e administratës brenda ministrisë dhe jo organ varësie i saj. Akti nuk pati kohë të linte gjurmë sepse në dhjetor 1924, qeveria e Nolit e la pushtetin.

Pavarësisht se askush nuk kishte cilësinë e regjentit, madje shkonte delegim pas delegimit, akti që ishte tërësisht i qeverisë, sillte suprimimin e:

-Drejtorisë së Muzeut dhe Bibliotekës Kombëtare

-Inspektoria e përgjithshme

-Zyrat e inspektorëve

-Nëpunësi e magazinieri

-Kopshtari i ministrisë dhe muzeut

-Organizatori i muzeut (nga 1 janari 1925)

Në organizimin e ri, muzeu dhe biblioteka konceptoheshin si zyra administrate në seksionet A dhe B të ministrisë, e jo si organe varësie.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...