Personalitetet e Ministrisë së Arsimit në një foto historike

E Enjte, 16 July 2020 16:03

Nga Kastriot Dervishi

Më 24.12.1922 Rexhep Mitrovica mori prej Aleksandër Xhuvanit, drejtimin e Ministrisë së Arsimit. Ndryshe nga ministrat e tjetër paraardhës, ai do kishte qëndrueshmëri në detyrë dhe do të shërbente në qeveritë e Xhafer Ypit dhe Ahmet Zogut. Ai qëndroi ministër deri më 25.2.1924. postin ia dorëzoi një shqiptari tjetër nga Kosova, Fahri Rashitit (Gjilani).

Fotoja e paraqitur është gjithë ekipi i Ministrisë së Arsimit më 28.10.1923. Rezultojnë shumica personalitete të arsimit, si dhe një gërshetim brezash. Më pas në drejtim të arsimit, por në kohë më të shkurtër, kanë rezultuar ministra edhe Rexhep Krasniqi dhe Bedri Pejani. Do ishte vërtet me interes të dinin në i njeh apo paraardhësit e vet nga Kosova, ministrja e sotme e Arsimit.

Modifikuar më E Enjte, 16 July 2020 16:06

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Politikë

Avni Delvina në Shtëpinë e Bardhë!

Nga Dritan Kaba – Vepra artistike e Avni Delvina kushtuar Presidentit Trump arrin ne Shtepine e Bardhe. Donald Jr. Trump me albumin e mjeshtrit ne duart e tij. Një falenderim shkon dhe...

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

Politikë

“Krim i pastër arsimor”, Luciano Boci: Skandal, institucionet arsimore parauniversitare prej 7 vitesh drejtohen nga persona te komanduar politik

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Luciano Boci, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se institucionet parauniversitare prej shtatë vitesh tashmë drejtohen nga persona të komanduar politik. Boci thekson se këta...

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

Politikë

“Shqipëria në 4 rajone”, Çollaku: Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër, nuk i ikën dot dajakut popullor

  Drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun e Dibrës Kreshnik Çollaku shprehet se Frikën e Ramës nuk e shëron dot mandati i hequr nga Qarku Dibër. Duke marrë shkas nga debati...