1943/Mbledhja e Tapizës, midis Nacionalçlirimtares dhe Ballit Kombëtar

E Enjte, 30 July 2020 11:20
Foto ilustruese Foto ilustruese

Nga Kastriot Dervishi

Më 26 korrik 1943, Tapizë të Tiranës në shtëpinë e Is’han Toptanit u zhvillua një bisedë paraprake midis delegacionit të Këshillit të Përgjithshëm Nacionalçlirimtar dhe delegacionit të Ballit Kombëtar, në lidhje me një marrëveshje politike. Te Nacionalçlirimtarët ishte ende Abaz Kupi, i cili shpresonte të forconte pozitat e tij. Informacioni mëposhtëm është nxjerrë nga një dosje e Arkivit të PPSH-së, e cila nuk është origjinale. Dokument tjetër nuk është gjetur.

Delegacioni i Këshillit të Përgjithshëm Nacionalçlirimtar përbëhej nga:

-Abaz Kupi

-Myslim Peza

-Ymer Dishnica

-Mustafa Gjinishi

-Kamber Qafmolla (ende kryetar formal i Frontit)

Delegacioni i Ballit Kombëtar i përbërë nga:

-Mit’hat Frashëri

-Hasan Dosti

-Faik Quku

U pranuan së dëgjues: At Lekë Luli, Is’han Toptani, Xhemal Herri, Gogo Nushi, Sali Vata. Kryetar i mbledhjes u zgjodh Mit’hat Frashëri dhe sekretar Mustafa Gjinishi. Pas bisedimeve u arrit në përfundimin për të kryer një luftë të përbashkët kundër pushtuesit si dhe për miratimin e një shpalljeje të përbërë prej 5 pikash:

I-Formimin e Komitetit për Shpëtimin e Shqipërisë

II-Komiteti do kishte këtë program:

1-Luftë të menjëhershme kundër pushtuesit për çlirimin e Shqipërisë

2-Sigurimin e pavarësisë në kufijtë e 1913-s, me qëllim të mëtejshëm bashkimin kombëtar me trojet e mbetura jashtë vendit, sipas Kartës së Atlantikut.

3-Një Shqipëri të lirë, indipendente e demokratike të vërtetë.

4-Forma e regjimit i lihej popullit të vendoste me anën e një asambleje kushtetuese, të zgjedhur nga populli (me sistem zgjedhor “sufrazh universal).

5-Komiteti pushonte së ekzistuari deri në formimin e qeverisë së përkohshme.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...