Pseudonimi i komunistit

Tuesday, 11 August 2020 19:52
Një anëtar partie me pseudonimin "Bofnja" Një anëtar partie me pseudonimin "Bofnja"

Nga Kastriot Dervishi

Përdorja e një emri të rremë ishte një zakon që komunistët e kishin marrë qysh në vitet ’30, në kuadër të teorisë së konspiracionit. Ky zakon u vazhdua gjatë viteve të luftës. Kur partia mori pushtetin, për çdo komunist u çel një dosje e veçantë ku shënohej çdo informacion biografik rreth tij. Në modelin e kartelave, një vend ballor zinte edhe emri i rremë, pra pseudonimi. Në vitet e më pasme, partia hoqi dorë nga shënimi i pseudonimeve, por ama secili anëtar pajisej me një pseudonim. Më tej akoma, kur parti ishte në kulmin e saj, pseudonim përdorte vetëm pjesa elitare e saj.

Modifikuar më E mërkurë, 12 August 2020 10:05

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Politikë

Del përgjigjja e tamponit/Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi konfirmohet pozitive me Covid 19

Kryetarja e bashkisë Shkodër, Voltana Ademi ka rezultuar pozitive me COVID-19. Kryebashkiakja e Shkodrës një ditë më parë pas dyshimeve ka bërë tamponin pranë strukturave të shëndetësisë ndërsa në përgjigjen...

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

Globi

Ulet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Itali, 17 të vdekur në 24 orët e fundit

  Bien shifrat e COVID-19 në Itali. Testimet ditën e sotme kanë qenë 55.800, ndërkohë që gjatë javës u arritën edhe 100 mijë testime.Në 24 orët e fundit në shtetin fqinjë...

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Globi

Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

  Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për...