Faqe të lavdishme të luftës “nacionalçlirimtare”, konfiskimi i qenit të stanit dhe gomarit armik

E Enjte, 22 October 2020 14:16

Kisha lexuar dokumente të partizanëve të Dushan Mugoshës dhe Miladin Popoviçit për konfiskime të mallrave dhe bagëtive gjatë luftës, por që të hynte në kategorinë e armiqve edhe qeni i stanit të bagëtive, nuk kisha gjetur. Më 2 dhjetor 1943, Suat Leskoviku në emër të Shtabit të Qarkut të Korçës i shkruante intendentit të shtabit të konfiskonte bagëtitë e “reaksionarëve” të Devollit. Midis dhenve gjendeshin edhe dy reaksionarëve të rrezikshëm, një qen dhe një qen. Nuk u përjashtuan nga masa.

Letra

Sikurse ju njoftuam, dje konfiskuam bagëtitë e reaksionarëve të rajonit të Devollit, Elmaz e Qamil Koshnica. Sasia e tyre është 142 dhen, 1 gomar dhe një qen. Këto bagëti u lanë nën kontrollin e përgjegjësit të furrës, prandaj merrni shënimet e nevojshme.

(Pjesë e studimit me dokumente për krimet e komunistëve gjatë viteve 1943-1944)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Politikë

Kontjana Kuçi/Më 25 prill Durrësi do i thotë JO sektit abuziv të betonit dhe korrupsionit.

Vetëm korrupsion, vjedhje dhe abuzime me rrugë që prishen e ndryshohen vazhdimisht vetëm për t’u shtruar me beton e për afera korruptive. Banorët e Durrësit janë të revoltuar për katraurën urbanistike...

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

Politikë

Bahri Shaqiri: Më 25 prill nis rindërtimi dhe shpresa për Shijakun, Durrësin dhe mbarë Shqipërinë

  Përfaqësuesi i LSI për Shijakun, Bahri Shaqiri ka publikuar një video nga Erzeni dhe shkruan se ky lumë po ndotet gjithnjë e më shumë. Nga ana tjetër, Shaqiri thotë se pallatet...

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

Politikë

Presidenti Meta: Manastiri i Shën Gjon Pagëzorit në Dibër të Madhe, qendër e rëndësishme pelegrinazhi

  Presidenti Ilir Meta ka vizituar Manastirin e Shën Gjon Pagëzorit, në Mbiguri së Dibrës së Madhe, i cili është një nga objekte fetare më të rëndësishme për besimtarët ortodoksë. Gjatë takimit...