Vendimi për mosfaljen e jetës së inxhinierëve të Maliqit

E Enjte, 19 November 2020 15:29

Inxhinierëve të Maliqit mund t’iu falej jeta. Në fund të fundit persekutorët e dinin që ata nuk kishin asnjë faj. Por ata vendosën t’i vrasin. Shqipëria ishte një vend ku injoranca e sulmonte dijen. Vendimi i formës së prerë i Gjykatës së Lartë Ushtarake u ankimua nga disa kërkesa të të dënuarve. Brenda ditës kërkesat e tyre shkuan në Presidiumin e Kuvendit Popullor. Avokatët përpiluan kërkesa fikse për 5 të dënuarit me vdekje, të cilët vetëm sa nënshkruan. Përveç tyre dërguan telegrame edhe Theodhoraq Mano, familja Sharra (tre nënshkrime).

Në mbledhjen nr.59, datë 19.11.1946, Presidiumi i Kuvendit Popullor, me nënshkrimet anëtarëve të tij: Omer Nishani (president), gjeneral-major Myslim Peza (nënkryetar), Sami Baholli (sekretar), Enver Hoxha, Manol Konomi, Sejfulla Malëshova, Medar Shtylla, Hasan Pulo, Qirjako Harito dhe Pandi Kristo, refuzoi t’u falë jetën. Duhej luajtur skena e fundit në Maliq. Kameramanët jugosllavë ishin gati.

Modifikuar më E Enjte, 19 November 2020 15:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përparim Spahiu: Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për të ndaluar rrjedhjen e trurit nga vendi

Politikë

Përparim Spahiu: Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për të ndaluar rrjedhjen e trurit nga vendi

  Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu thotë se shpopullimi i vendit është një plagë sociale dhe problemi më i madh është largimi i mjekëve dhe infermierëve, sidomos në këtë kohë pandmie. Në...

Kërpaçi:4 vitet e Ramës me timonin vetëm, thelluan papunësinë. Prioriteti numër 1 i LSI në qeverisje, hapja e vendeve të reja të punës

Politikë

Kërpaçi:4 vitet e Ramës me timonin vetëm, thelluan papunësinë. Prioriteti numër 1 i LSI në qeverisje, hapja e vendeve të reja të punës

  Kryetarja e LRI-së Floida Kërpaçi flet në një intervistë për gazetën “standard” mbi zhvillimet e fundit politiko-sociale në vend. E angazhuar nga LSI në Tiranë, Kërpaçi theksoi se qytetarët e...

I bëjmë thirrje prokurorisë për fillimin e hetimeve për veprën penale të " Shpërdorimit të detyrës".

Politikë

I bëjmë thirrje prokurorisë për fillimin e hetimeve për veprën penale të " Shpërdorimit të detyrës".

Nga Vojo Bregu Me sa duket, kryetari i pazgjedhur i bashkisë Vorë, i ka shkuar deri në fund planit rilindas, për shndërrimin e bashkisë në një koshere elektorale. Në kundërshtim me...