1939/Njoftimi në Parlament i lindjes së princit trashëgimtar

Hënë, 05 Prill 2021 11:16

Më 5 prill 1939, dy ditë para pushtimit fashist, lindi princi trashëgimtar i Shqipërisë. Njoftimi për këtë ngjarje iu dha deputetëve të Parlamentit shqiptar. Procesverbali i mëposhtëm përshkruan këtë njoftim, si dhe deputetët që ishin të pranishëm dhe ata që mungonin.

***

Mbledhja hapet ditën e mërkurën, më 5.4.1939, ora 11.00. Kryesohet nga nënkryetari Hiqmet Delvina.

Të pranishëm: Fejzi Alizoti, Fuat Asllani, Vasil Avrami, Andon Beça, Ali Begeja, Dervish Biçakçiu, Ibrahim Bibçakçiu, Lec Çoba, Ferit Dervishi, Izet Dibra, Faik Dishnica, Jashar Erebara, Loni Gjini, Ahmet Hastopalli, Rexhep Jella, Dhimitër Kacimbra, Sabri Kaltanji, Lame Kareco, Mihal Kaso, Ismet Kryeziu, Xhavit Leskoviku, Tefik Mborja, Jani Melo, Hamit Myftiu, Hafiz Xhemal Mullahi, Xhemal Naipi, Abedin Nepravishta, Thoma Orogolla, Petro Poga, Surja Pojani, Ahmet Resuli, Halit Rroji, Fiqri Rusi, Abdurrahman Saliu, Sandër Saraçi, Ejell Serreqi, Simon Simonidhi, Qani Sulejmani, Sadik Shaska, Terenc Toçi, Ekrem Vlora, Ferit Vokopola, Hysen Vrioni, Sali Vuçiterni, Zoi Xoxa.

Mungonin: Pandeli Evagjeli (kryetar i Parlamentit, sëmurë), Jak Koçi, Ekrem Libohova (ministër i Punëve të Jashtme), Stavro Stavri, Omer Strazimiri (me leje), Shefqet Vërlaci.

Në tribunën e ministrave ndodheshin: Kosta Kotta (kryeministri), Abdurrahman Dibra (ministri i Arsimit), Musa Juka (ministri i Punëve të Brendshme), Faik Shatku (ministri i Drejtësisë), Sait Toptani (nënministër i ekonomisë Kombëtare) dhe Kolë Thaçi (ministër i Financave).

Hiqmet Delvina: Shumica është. Mbledhja hapet. Qeveria mbretërore paraqitet sot përpara përfaqësuesve të kombit që të bëjë një komunikim shumë gazmor.

Kostaq Kotta: Të ndershëm kolegë! Kam nderin e fatin e lumtur të sjell në dijeni të përfaqësisë kombëtare në këtë ditë të lumtur, lajmin më gazmor për popullin shqiptar: sot lindi tradhëgimtari i fronit shqiptar (duartrokitje dhe rroftë). Le t’i lutemi fuqimadhit Zot ta ruajë me shëndet të plotë, t’i japë ditë të gjata, ta rritë me shpresat e popullit që trashëgimtari i sotëm, mbreti i nesërm i Shqipërisë së dashur, të shënojë në faqet e historisë sonë, si i ati ti tij august, faqe të arta (duartrokitje dhe rroftë).

Hiqmet Delvina: E nderuara qeveri! Të dashur kolegë! Duke e quajtur veten time se bëhet interpret i zemrave tuaja, në këtë minutë shpreh të emër të përfaqësisë kombëtare, gëzimin, lumturinë, fatbardhësinë që ndjejmë sot mbi ardhjen në dritë të trashëgimtarit të Fronit të Shqipërisë e të shqiptarëve (duartrokitje). Ju ftoj të gjithëve të gjunjëzohemi përpara fuqisë hyjnore e ta lusim t’i japë jetë të gjatë, shëndet, lumtur dhe fat. T’i japë atë fat që ka edhe ati i tij august për mbrojtjen e kombit, atdheut, të popullit, independencës sonë shumë të shtrenjtë (duartrokitje e brohoritje rroftë). Le të bashkohemi të gjithë me mua e t’i lutemi Perëndisë  t’u japë shëndet, lumturi edhe fatbardhësi, Mbretit e Mbretëreshës sonë auguste (duartrokitje e rroftë).

Do t’ju lutem zotërinj që një përfaqësi e zgjedhur nga çdo grup të shkojë e t’i paraqesë Mbretit august, ndjenjat e përfaqësisë kombëtare, e cila përfaqëson thellësisht popullin shqiptar.

(Pranohet midis duartrokitjeve: Rroftë Mbreti! Rroftë Mbretëresha! Rroftë familja mbretërore! Rroftë vetëqeverimi ynë!).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

Politikë

Mbi 16 mijë persona do të votojnë në kontejnerë, Billa: Nuk i përmbushin kriteret

  Kreu i KZAZ nr.29 Ramiz Billa, i ftuar në “Radari Informativ”, foli për procesin zgjedhor dhe qendrat e votimit. Ai bëri me dije se në terren janë bërë verifikime për qendrat...

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

Politikë

Të rinjtë e Durrësit: Ne besojmë te LSI dhe Elona Guri

  Drejtuesja e LSI në qarkun e Durrësit, Elona Guri, vijon takimet elektorale në qytetin bregdetar. Takimin e radhës, Guri e ka zhvilluar me disa të rinj të këtij qyteti. Guri shfaqet...