1953/Të internuarit e fundit në kampet tela me gjemba

Diel, 18 Prill 2021 17:17

Ministri i Punëve të Brendshme, Mehmet Shehu, me një shkresë të datës 1.10.1953, urdhëroi mbylljen e kampeve nr.5 në Tiranë (Kamëz, fabrikës së tullave) dhe nr.6 të Tepelenës dhe zhvendosjen e të internuarve në Lushnje. Të internuarit në fazën e mbylljes së kampeve tela me gjemba, punonin 47 veta në Kampin nr.2 Vlashuk dhe 200 në Kampin nr.5 Tiranë (Kamëz). Në kampin tjetër të Tepelenës nuk punohej, pasi atje ishin grumbulluar ata që nuk ishin në gjendje pune.

Zhvendosja e të internuarve nga Vlashuku për në Shtyllas u bë më 22.10.1953, disa ditë para zhvendosjes së të burgosurve. Të njëjtën ditë është bërë edhe zhvendosja e 200 të internuarve nga Kampi nr.5 Kamëz në fermën “Çlirimi” Lushnje, pikërisht atje ku rrinin “monarko – fashistët grekë”.

Modifikuar më Diel, 18 Prill 2021 17:27

2 komente

  • Përgjigju Laulparee

    claravis

    Tuesday, 15 June 2021 04:30 komentuar nga Laulparee
  • Përgjigju Laulparee

    lasix overnight delivery

    Hënë, 14 June 2021 01:08 komentuar nga Laulparee

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

Politikë

Biberaj: Mesazhi i Bejker ka të njëjtën jehonë sot sa edhe 30 vjet më parë

  Nga Elez Biberaj ‘Liria funksionon’  Në një vizitë historike në Tiranë, si sot 30 vjet më parë, më 22 qershor 1991, Sekretari amerikan i Shtetit James Bejker mirëpriti Shqipërinë në Botën e...

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

Politikë

Tabaku publikon shifrat e BB dhe BERZH: Shqipëria e dyta në botë për korrupsion!

  Jorida Tabaku, deputetja e zgjedhur e PD, ka denoncuar sot faktet e rënda mbi korrupsionin në Shqipëri, që pasqyrohen qartë në raportet e fundit të dy institucioneve të fuqishme financiare...

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

Politikë

Fatbardh Kadilli pranon humbjen: Nuk largohem as do krijoj parti të re

  Fatbardh Kadilli shpalli i pari ambicien për të marrë kreun e PD-së por në zgjedhjet e të dielës u rendit i fundit ndër katër kandidatët. Para mediave, ai tha se zgjedhjet...