Pronarët në Kavajë, të cilëve iu shtetëzuan shtëpitë në vitin 1950

Hënë, 21 June 2021 18:46

Dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, preku një grup të madh pronarësh në Kavajë, iu morën shtëpitë, dyqanet dhe depot (magazinat), një numri të madh pronarësh.

 

Kavaja

1-Adem Cara, 4 shtëpi, 3 dyqane

2-Irakli Xhumari, 1 dyqan

3-Kozma Tirana, 3 shtëpi

4-Vëllezër Myrta, 1 shtëpi, 4 dyqane

5-Rakip Alushi, 1 shtëpi

6-Kleanth Mineu, 1 shtëpi, 1 dyqan

7-Avdulla Kazazi e vëllezër, 3 shtëpi, 1 dyqan

8-Osman Mashani, 1 shtëpi, 3 dyqane

9-Haxhi Veliu, 3 shtëpi, 1 dyqan

10-Dhimitër Koljaka, 1 shtëpi

11-Qamil Cara, 2 shtëpi, 2 dyqane

12-Ramazan Cara, 3 dyqane

13-Mustafa Haveriku, 1 shtëpi, 1 dyqan

14-Rexhep Lilamani, 1 shtëpi

15-Trashëgimtarët e Fitnete Xhanit, 1 shtëpi, 3 dyqane

16-Adem Turra, 1 shtëpi, 2 dyqane

17-Mustafa Bardhi, 1 shtëpi, 2 dyqane

18-Mustafa Kapidani e nipa, 4 shtëpi

19-Sulejman Bejtaga, 1 shtëpi, 1 dyqan

20-Osman Daka, 2 shtëpi, 2 depo

21-Tahir Turra, 4 dyqane

22-Teftire Xhihani e bijat, 1 shtëpi,

23-Trashëgimtarët Kosta Konomi, 1 dyqan

24-Tahir Kollçaku, 4 dyqane

25-Riza Kapedani, 1 shtëpi, 1 dyqan

26-Abdulla e Qerim Vërrija, 1 shtëpi, 3 dyqan

27-Xhvdet Hydi, 4 dyqane

28-Mustafa Kuqi (Veizi), 3 dyqane

29-Qazim Hoxha e vëllezër, 1 shtëpi, 3 dyqane

30-Rasim Veizi, 4 dyqane

31-Muhamet Cara, 2 dyqane

32-Osman e vëllezër Dollia, 2 shtëpi,

1 koment

  • Përgjigju Williammot

    meet singles
    facebook dating us

    Tuesday, 27 July 2021 20:05 komentuar nga Williammot

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

Politikë

Kreshnik Spahiu quajti shitësit ‘katundarë’/ Sejko: Ata nuk shitën një vend në gjykatë si ty për 50 mijë euro

  Ish-nënkryeari i KLD-së Kreshnik Spahiu, me anë të një statusi në “Facebook” ka sharë dhe ofenduar rëndë shitësit, duke i quajtur ata “katundarë”. Spahiu shkon edhe më tej në imagjinatën e...

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

Politikë

‘Mos u dorëzo bisha’, Ballist Morina mbështet Sali Berishën pas replikave me Yuri Kim

  Që kur ish-kryeministri i vendit Sali Berisha u shpall ‘non grata’ nga DASH, të shumtë kanë qenë përkrahësit dhe simpantizantët që i kanë dhënë kurajo që të vazhdojë betejat. Sot, Berisha...

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

Aktualitet

Bie numri i doktorantëve të rinj, pas 2018 tre herë më pak diploma

  Numri i të diplomuarve me doktoraturë ka pësuar rënie vitet e fundit si rrjedhojë e bllokimit të studimeve në këtë cikël nga sektori publik. Të dhënat e INSTAT tregojnë se tre...