“Çlirimi” i Shqipërisë nga ballistët

E Enjte, 02 September 2021 19:19
Foto ilustruese Foto ilustruese

 

Të lexosh letrat që na kanë lënë shokët e “luftës nacionalçlirimtare”, do të vësh re se “çlirimi” i vërtetë që ata kanë bërë ka qenë nga ballistët. Lexoni pjesë nga letra e datës 13 qershor 1944, e shtabit të Qarkut të Korçës, për shtabin e Batalionit “Tomori”:

“Në mbrëmë me Batalionin “Hakmarrje” dhe një kompani të Batalionit të 3-të të Brigadës së 3-të, sulmuam Tudasin dhe Gjergjevicën. Ballistët që ishin në Lekas, mbasi lanë 3 të vrarë, ikën nga sytë këmbët. Në Gjergjevicë nuk i gjetëm pasi kishin ikur. Batalioni tuaj, me të marrë këtë letër, të marrë drejtimin për në Voskopojë dhe të godasë armikun ku ta takojë...

Ju mbani lidhje me Batalionin “Hakmarrje” për çdo eventualitet dhe nga ana tjetër, na mbani në lidhje dhe ne, tani për tani në Lavdar dhe më vonë në Gorë. Shpejtoni shokë, që të mos i lëmë ballistët të na mundojnë popullin, se populli po na pret. Sipas lajmeve, vetëm në Shipckë ka pak ballistë dhe në tjetër vendi nuk ka, as në Lavdar, as në Dersnik nuk ka”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...