1938/Geraldina në Tiranë

Tuesday, 07 September 2021 20:14

Për herë të parë, në vitin 1938 Mbretëresha Geraldinë iu prezantua popullit të kryeqytetit nga ballkoni i shtëpisë së Banush Hamdi Begos. Kjo godinë, e gjendur në rrugën “Luigj Gurakuqi” (ish “Aubry Herbert”) në krah të majtë pak metra para se të shkosh te pazari i ri, u ndërtua në vitet 1935-1936. Është ndër godinat më të bukura të trashëguara në Tiranë. Shpresojmë të ngeli e tillë. Ngjitas janë foto e vitit 1938 dhe vitit 2021.

Në ceremoninë përkatëse dallohen në vijën e parë, nga e majta: Ekrem Libohova, Faik Shatku, Hiqmet Delvina, Kostaq Kotta (kryeministri), Fejzi Alizoti, Abedin Nepravishta (kryetari i bashkisë) dhe Javer Hurshiti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Berisha: Dosja ‘Nick Muzin’ e Bashës në SHBA nuk do mbyllet kurrë

Politikë

Berisha: Dosja ‘Nick Muzin’ e Bashës në SHBA nuk do mbyllet kurrë

  Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, tha në Foltoren e Mirditës se Lulzim Bashës i është bërë presion nga SHBA me anë të dosjes së ‘Nick Muzin’. Por ai tha se...

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

Politikë

Berisha i përgjigjet Erdoganit: Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne

  Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha, foli nga Mirdita edhe në lidhje me vizitën e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan. Vetë Berisha e bojkotoi fjalimin e Erdogan në Kuvend, për shkak...

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...