Çlirimi imagjinar i Fierit

Diel, 17 October 2021 18:19
 
Më 15 tetor shokët "veteranë" dhe shoqëruesit e tyre politikë përkujtuan ngjarjen e radhës që na ka lënë regjimi komunist, "çlirimin" e Fierit. Në dokumente të kohës nuk rezulton kurrsesi të jetë zhvilluar ndonjë qëndresë për të mbajtur Fierin sepse dihej që ushtria naziste kishte filluar prej muajsh tërheqjen nga Ballkani dhe nuk kishte asnjë synim të rrinte në Fier. Një trakt komunist i datës 28.10.1944, përmban më shumë propagandë se sa jep ndonjë fakt. Këtu thuhet se ishin partizanët e Grupit të Mallakastrës që luftuan (jashtë qytetit gjithsesi), ndërsa në librin me ngjarje e data të vitit 1971 thuhet se partizanët e Brigadës së 16-të, "çliruan" Fierin. Tani që të jemi të qartë, këta të brigadës të cilët nderohen sot për "heroizmin" e tyre, pse nuk zihen fare me gojë në këtë traktin e vitit 1944?! Kalimi i ndonjë triçikli anash një qyteti nuk përbën as pushtim dhe as çlirim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...