Në Vloçisht u merrnin edhe bukën të burgosurve

E Enjte, 23 December 2021 18:38
Në informacion i datës 13.7.1948 bën të ditur se në Kampin e Vloçishtit (në origjinal shkruhet “Kampi i Maliqit), të dënuarve “reaksionarë” u merrej edhe buka që u vinte nga familjarët. Deri atje ndërhynin, duke kaluar çdo parashikim për ligësi. Kjo kamuflohej gjoja me nisma “konferencash” midis tyre. Ja pjesa e dokumentit (e korrektuar):
“Kampi i Maliqit. Në punë për çdo ditë kanë marrë pjesë 1068 të burgosur. Rendimenti i tyre i ka qenë i mirë. Në një konferencë u vendos nga të gjithë të burgosurit që gjithë sendet ushqimore që ju vijnë të burgosurve nga shtresa e lartë, t’u merren dhe të hahen nga gjithë të burgosurit për arsye të qëndrimit të keq që ata mbajnë dhe të mosdhënies së rendimentit sa duhet”.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...