25 prilli 1945, dita e kufirit, tregon se nuk kemi pasur kufi me Jugosllavinë

Tuesday, 26 Prill 2022 18:49

Gjatë kohës së diktaturës komuniste, data 25 prill quhej dita e krijimit të forcave të kufirit, e caktuar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor me vendimin nr.48, datë 23.11.1954. Në fakt më 25.4.1945 ishin marrë në dorëzim sektorët e kufirit në Korçë dhe Delvinë nga Divizioni i Mbrojtjes së Popullit. Në vitet 1944-1948 Shqipëria nuk kishte kufij me Jugosllavinë. Kjo u vulos edhe më shumë në vitin 1946 me bashkimin doganor me këtë shtet. Njësitë ushtarake pranë kufirit me Jugosllavinë u krijuan vetëm në vitin 1948, kur mbaroi “vëllazërimi i madh”. Në asnjë kohe tjetër, shteti shqiptar nuk ka qenë në këtë raport skandaloz në lidhje me kufirin me Jugosllavinë. Në vitin 1949 u shkri Divizioni i Mbrojtjes së Popullit dhe u krijuan Drejtoria e Kufirit dhe Brigada e Sigurimit të Shtetit (nuk ka lidhje me organet e Sigurimit të Shtetit. Emri u ndryshua shpejt dhe u formuan forcat e ndjekjes) në varësi të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Në vitin 1951 u krijua Drejtoria e Forcave të Kufirit dhe Ndjekjes.

Login to post comments

Lajmet e fundit

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Sociale

SIGAL UNIQA, 25 Vjet lider në treg/ Ponari: Gjithmonë një hap përpara të tjerëve

Kompania më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve, SIGAL UNIQA Group Austria, kremton 25-vjetorin e themelimit të saj, ngjarje për të cilën u organizua një takim me stafet...

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...