Dokumenti i rrallë që do dalë në ankand për 250.000 euro

Saturday, 07 Prill 2018 11:53

Një pyetsor i tretë, i zbuluar dhe i ruajtur në mënyrë të përkryer, i Marcel Proust, është zbuluar dhe është gati të dalë në shitje për një shifër rekord.  Pyetsori daton më 25 qershor 1887. Shkrimtari në atë moshë ishte vetëm 15-vjeç.

Ky thesar i tiji do të dalë në shitje në ankand në ekspozitën e librave të rrallë në Grand Palais në Paris në datat13-15 prill. Bëhet fjalë për një broshurë me 6 faqe, me tridhjetë pyetje, të kompletuara nga autori në moshën 15-vjeçare. Pyetsori do të dalë në ankand për një shumë prej 250.000 euro.

Deri tani ishin gjetur vetëm 2 pyetsorë të paplotësuar të Marcel Proust. Ky lloj pyetsori ishte një lojë e zakonshme në shekullin e nëntëmbëdhjetë dhe përbëhet nga përgjigjja e pyetjeve të shkurtra, duke zbuluar tipare të personalitetit.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!