Spanjë, jo vetëm e ngordhur, por edhe plot mbeturina, ja çfarë u gjet në bregdetin spanjoll

Tuesday, 10 Prill 2018 17:11

Një tjetër balenë është gjetur e ngordhur buzë detit pasi kishte përtypur plot 29 kilogramë mbeturina në ujërat e Murcias, Spanjë.

Fotografia e trishtë është përhapur me shpejtësi në internet duke na kujtuar sesi po e dëmtojmë ekosistemin ujor për shkak të hedhjes së mbetjeve plastike të padekompozueshme.

Një grup aktivistësh të mbrojtjes së ambientit hetuan ngordhjen e balenës dhe zbuluan se kishte ardhur si pasojë e përtypjes së 29 kg mbetje plastike që më pas i kishin shkatërruar stomakun.

Pas autopsisë ata panë se balena kishte përtypur litarë, qese plastike, rrjeta e bidona plastikë.

Kjo është balena e dytë që vdes brenda pak muajsh për shkak të përypjes së mbetjeve plastike.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Pasagjer i padisiplinuar në bord’, Alitalia bën ulje emergjente në Britani

Aktualitet

‘Pasagjer i padisiplinuar në bord’, Alitalia bën ulje emergjente në Britani

Një pasagjer “problematik” detyroi avionin Alitalia Boeing 777-200ER në fluturim nga Roma dhe New York të anashkalonte në aeroportin e Londrës Heathrow duke bërë një ulje emergjente. Avioni u ngrit...

Bleu katër byzylykë floriri nga hajduti serial, por e gjen belaja. Policia arreston të riun në Elbasan

Kronikë

Bleu katër byzylykë floriri nga hajduti serial, por e gjen belaja. Policia arreston të riun në Elbasan

Shkon në tre numri i të arrestuarve në operacionin “Trajektorja”, nga i cili Policia e Shtetit zbuloi dhe vuri në pranga më pas 27 vjeçarin Astrit Thaçi, me rekorde të...

Shkurti i Presidentëve amerikanë

Planet

Shkurti i Presidentëve amerikanë

Çdo shkurt, amerikanët përkujtojnë presidentët e tyre. Kjo festë nisi në 1885, në nder të 22 shkurtit, ditëlindjes së George Washington, presidentit të parë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sot...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!