Prej 16 vitesh në arrati, arrestohet ish-lideri i organizatës ETA

E Enjte, 16 May 2019 12:36

Pas më shumë se 16 vitesh në arrati, ish-lideri i organizatës separatiste baske, ETA Josu Ternera u arrestua në orët e para të mëngjesit të sotëm në Sallanches në Alpet franceze", tha ministria  e Brendshme spanjolle.

Ternera, emri i plotë i të cilit është Jose Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea, ishte shefi politik i organizatës, ETA.

Në vitin 2011, ETA njoftoi fundin e luftës së saj të armatosur për pavarësinë e rajonit të Baske që përfshin pjesë të Spanjës verilindore dhe të Francës jugperëndimore. Armët e saj u dorëzuan në vitin 2017 dhe u shpërbë në maj 2018.

Në mënyrë të veçantë, 68-vjeçari Ternera kërkohet në lidhje me një sulm të vitit 1987 në qytetin spanjoll të Saragozës nga grupi separatist bask që vrau 11 persona. Ai ishte më i kërkuari në mesin e dhjetëra të ashtuquajtura "etarras" ende në arrati.

ETA, e cila filloi luftën e saj për pavarësinë baske në vitin 1959, vrau më shumë se 800 vetë në më shumë se katër dekada të dhunës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!