Qeveria italiane kërkon të drejtën për emërimin e 5 anëtarëve të bordit të Bankës Qendrore

Saturday, 22 June 2019 08:55

Koalicioni qeveritar në Itali ka hartuar një projekt-ligj që synon t’i japë qeverisë dhe parlamentit të drejtën për të emëruar bordin me 5 anëtarë të bankës qendrore, duke i dhënë fund sistemit aktual të zgjedhjes së anëtarëve brenda bankës. Projekt-ligji pritet të rrisë tensionet mes Bankës së Italisë dhe qeverisë populiste. Koalicioni ka akuzuar bankën qendrore për mbikëqyrje të dobët, që ka shkaktuar kolapsin e bankave tregtare në vitet e fundit, ku mijëra italianë kanë humbur kursimet e tyre.

Guvernatori i Bankës së Italisë, Ignazio Visco, ka kritikuar prej kohësh Qeverinë, duke paralajmëruar se rritja e shpenzimeve rrezikon të zerohet nga rritja e kostove të huamarrjes që vjen si pasojë e tyre. Projekt-ligji, që duhet të miratohet nga të dyja dhomat e parlamentit përpara se të kthehet në ligj, vjen 5 muaj pasi lideri i ligës, Mateo Salvini, premtoi të pastrojë të gjithë bordin e bankës.

Sipas projekt-ligjit, që titullohet “Modifikime të Statutit dhe Organizmave të Bankës së Italisë”, 3 anëtarët e bordit, përfshirë guvernatorin dhe zv/guvernatorin, duhet të caktohen nga kryeministri. Dy personat e tjerë që mbeten duhet të caktohen nga dhoma e ulët e parlamentit dhe nga Senati. Aktualisht, Qeveria ka të drejtë vetëm për emërimin e guvernatorit, që caktohet nëpërmjet një procedure të komplikuar, ku kërkohet konsultë me këshillin superior të Bankës Qendrore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Politikë

Prokuroria nis hetimet për efektivët që dhunuan të miturin te Liqeni Artificial

Prokuroria ka nisur hetimet mbi punonjësit e policisë, të cilët ushtruan dhunë pak ditë më parë ndaj një 15-vjeçari në zonën e liqenit Artificial në Tiranë. Prokuroria ka kërkuar me vendim...

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Politikë

Kryeministri Hoti prezanton emrat e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës

Avdullah Hoti ka rezantuar sot në Kuvendin e Kosovës emrat e kabinetit qeveritar ku do të ketë 4 zv.kryeministra e 16 ministra. Besnik Tahiri i AAK’së do të jetë zëvendëskryeministri i...

Gjeneral AHMETAJ:“Valle delikuentësh rreth bazës së Pashalimanit”

Politikë

Gjeneral AHMETAJ:“Valle delikuentësh rreth bazës së Pashalimanit”

Për shkak të funksioneve që kam ushtruar nuk do doja ti bëja publike vlerësimet strategjike mbi kërcënimet dhe përfitimet e sigurisë kombëtare nga angazhimet & projektet e NATO-s, BE, UN. Por...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!