Pritet marrëveshje e re për Brexit, Johnson nis turin europian

Tuesday, 20 August 2019 08:30

Drejtimi që do të marrë Brexit mund të bëhet më i qartë gjatë kësaj jave, ndërkohë që kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, pritet të takohet me homologët e tij në Gjermani dhe Francë.

Udhëtimi i Johnson të mërkurën në Berlin dhe të enjten në Paris do të jetë vizita e parë jashtë vendit, që kur mori detyrën në 10 korrik. Johnson ka hedhur poshtë vazhdimisht marrëveshjen ekzistuese të Brexit dhe ka deklaruar se Britania do të largohet nga unioni më 31 tetor, me ose pa marrëveshje.

Por, ekziston një dëshirë e qeverisë britanike për të arritur një marrëveshje të re, duke i bërë takimet me kancelaren Merkel dhe Presidentin Macron potencialisht kritike për rifillimin e bisedimeve, shkruan Scan.tv.

Qeveria britanike është përpjekur të mbrojë planet e saj të Brexit, gjatë 24 orëve të fundit, pas rrjedhjes së një raporti të brendshëm, i titulluar “Operacioni Çekiçi i Verdhë” (Operation Yellowhammer). Raporti paralajmëron për çrregullime të mëdha në porte, një kufi të vështirë me Irlandën e Veriut dhe mungesa të mundshme të ushqimeve, ilaçeve dhe karburanteve, në rastin e një Brexit pa marrëveshje.

Por, qeveria e hodhi poshtë raportin duke thënë se ishte hartuar nga qeveria e mëparshme. Ndërsa, Michael Gove, ministri i ngarkuar për planifikimin e një Brexit pa marrëveshje, tha se raporti merrte në konsideratë skenarin më të keq të mundshëm.

Ndërkohë, kryeministri Boris Johnson gjatë takimeve me Merkel dhe Macron, pritet të kërkojë një marrëveshje të re të Brexit, por do të insistojë se Britania do të dalë nga unioni më 31 tetor, me ose pa marrëveshje. Por, Bashkimi Europian ka deklaruar se nuk do të rinegociojë kushtet e arritura me ish-kryeministren Theresa May.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kina heq akredimin e tre gazetarëve të Wall Street Journal

Globi

Kina heq akredimin e tre gazetarëve të Wall Street Journal

Kina ka revokuar letrat kredenciale të tre gazetarëve me gazetën Wall Street Journal me qendër në SH.B.A., për shkak të titullit të një editoriali të fundit që qeveria kineze e...

Irani thotë se nuk do ta dorëzojë kutinë e zezë të dëmtuar të avionit ukrainas

Globi

Irani thotë se nuk do ta dorëzojë kutinë e zezë të dëmtuar të avionit ukrainas

Irani njoftoi se kutia e zezë e aeroplanit ukrainas, të cilin e rrëzoi vetë gabimisht pakkohë më parë është dëmtuar dhe se nuk ka në plan t’ia japë atë për shqyrtim asnjëvendi tjetër. Lajmi u bë i ditur nëpërmjet medias shtetërore iraniane e cila citonte zyrtarë të lartëtë vendit. Irani ka qenë nën presion të vazhdueshëm ndërkombëtar për të lejuarekzaminimin e dhënave të kutisë së zezë. Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha javën e kaluar se ai kishte thënë ministrit tëJashtëm iranian Mohammad Javad Zarif se duhej të kryhej një hetim i plotë dhe ipavarur rreth incidentit. Avioni ukrainas me 176 persona në bord u rrëzua pak minuta pas nisjes nga aeroportii Teheranit më 8 janar, gjë që çoi në vdekjen e të gjithë personave në bord. Mes viktimave ishin 82 shtetas iranianë e 63 kanadezë, shumë prej tyre me origjinëiraniane. Incidenti ndodhi ndërsa forcat iraniane të mbrojtjes ajrore ndodheshin nëgatishmëri të lartë pasi kishin sulmuar vetëm pak orë më parë me raketa balistikeforcat amerikane në Irak. Sulmi me raketa ishte një kundërpërgjigje e Iranit ndajvrasjes nga forcat amerikane të gjeneralit ushtarak Qasem Soleimani. "Ne gëzojmë të drejtën ta këqyrim vetë kutinë e zezë. Kemi të drejtën të jemi tëpranishëm në çdo ekzaminim të saj", tha zoti Zarif. Ai tha se Teherani nuk do tëlejonte që një vend tjetër të kryente shqyrtimin e kutisë së zezë në vend të Iranit. Porzoti Zarif shtoi se po zhvillon bisedimeve me vende të tjera, veçanërisht me Ukrainënlidhur me hetimin. Ministri iranian i Mbrojtjes Amir Hatami tha se kutia e cila regjistron të dhëna mbifluturimin kishte pësuar "dëme të dukshme dhe se i është kërkuar industrisë sëmbrojtjes të ndihmojë në rregullimin e saj".

U akuzua për vdekjen e pacientes/ Mjeku Karaj: Ja hapat që ndoqëm

Aktualitet

U akuzua për vdekjen e pacientes/ Mjeku Karaj: Ja hapat që ndoqëm

Mjeku i njohur onkolog, Agim Karaj, ka reaguar lidhur me vdekjen e shtetases, Anjeza Hallvaxhi. Mjeku Karaj përmes një postimi në rrjet sqaron të gjitha procedurat dhe hapat e ndjekur...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!