Shuhet Zhak Shirak

E Enjte, 26 September 2019 12:19

Ish Presidenti i Francës Jacques Chirac ka ndërrura jete gjatë ditës ës otme ne moshen 86 vjeçare.

Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë publik familja e tij.

Ai ka shërbyer si President i Francës në dy mandate.
Jacques Chirac vdiq në moshën 86 vjeç, pas afro pesë vjet larg kamerave. Paraqitja e tij e fundit zyrtare ishte në nëntor 2014. Dy dekada pas hyrjes së tij në Elysee, ai ishte larguar nga skena politike, por mbeti në sondazhet "presidenti më simpatik i Republikës së Pestë" në sytë e francezëve.

Jacques Chirac kaloi 12 vjet rresht në krye të vendit, midis 1995 dhe 2007.

Ish presidenti, ishte themeluesi i dy partive politike të krahut të djathtë.

Shirak shërbeu për dy mandate si president i Francës dhe bëri njësimin e euros.

Një ndër reformat politike më të mëdha që ndërmori është shkurtimi i mandatit të presidentit nga 7 në 5 vite.

Modifikuar më E Enjte, 26 September 2019 12:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Aktualitet

Skuqja dhe irritimi i lëkurës, simptomë që tregon se mund të jeni prekur nga COVID-19

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndetësorë në Britaninë e Madhe, ku 1 në...

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Aktualitet

EMRAT/ Posedonin ‘1 mln paund’ drogë pranë stacionit të policisë, dënohen 2 shqiptarët e arrestuar

Para gjykatës, dy burra shqiptarë kanë pranuar se kanë kultivuar kanabis, pasi një fabrikë “një milion paund” u gjet në pjesën qendrore të Whitehaven – afër stacionit të policisë së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!