Shkon në 100 numri i viktimave nga përplasjet mes policisë e demonstruesve në Irak

Saturday, 05 October 2019 21:27

Ka shkuar në më shumë se 100 numri i viktimave nga protestat antiqeveritare në Irak.

Qindra demonstrues janë arrestuar gjithashtu.

Protestat kanë hyrë në ditën e pestë të tyre, ndërsa qindra civilë raportohet se janë plagosur.

Forcat e sigurisë kanë përdorur në mënyrë të përsëritur plumba të vërtetë për të shpërndarë demonstratat, të cilat u nxitën nga zemërimi i përhapur për shërbimet e dobëta sociale dhe korrupsionin në rritje spiral.

Një shtetrrethim u zbatua në kryeqytet në përpjekje për të shuar trazirat ndërsa kufizimet u hoqën të shtunën, sipas raportimeve.

Në një fjalim televiziv të premten, kryeministri Adel Abdul Mahdi, tha se kërkesat e protestuesve për reforma sociale dhe politike ishin “të drejta”, por u bëri thirrje Irakianëve që të kthehen në shtëpitë e tyre.

Ai mbrojti masat e marra nga forcat e sigurisë, duke i krahasuar me ilaçet “e hidhura” por të domosdoshme që duheshin gëlltitur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!