Protestat në Irak sjellin më shumë viktima

Diel, 06 October 2019 19:26

Forcat e sigurisë së Irakut qëlluan me armë dhe gaz lotsjellës ndaj demonstruesve të shtunën, duke vrarë 19 vetë dhe duke plagosur dhjetra të tjerë vetëm në Bagdad në ditën e pestë të protestave antiqeveritare që kanë tronditur vendin.

Protestuesit kanë injoruar kryesisht thirrjet e qeverisë dhe udhëheqësve fetarë për qetësi. Në Bagdad, protestuesit u përballën me forcat e sigurisë në disa lagje dhe dogjën goma makinash në rrugë.

Protestat janë zgjeruar nga kërkesat fillestare për punë dhe shërbime të përmirësuara të qytetit, të tilla si uji dhe energjia, në thirrjet tani për t'i dhënë fund korrupsionit në vendin e pasur me naftë me gati 40 milion banorë.

Demonstratat vazhduan të shtunën vonë në kryeqytetin dhe zonat e Irakut jugor.

Komisioni i të Drejtave të Njeriut që është i lidhur me parlamentin, tha se që nga fillimi i protestave të martën, të paktën 94 njerëz janë vrarë dhe gati 4,000 të tjerë janë plagosur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!